۱۰ روش افزایش بازدهی مطالعه
۱۰ روش افزایش بازدهی مطالعه
14 امتیاز 5 ستاره (82.86%)

۱۰ روش افزایش بازدهی مطالعه
۱۴ امتیاز ۵ ستاره (۸۲.۸۶%)

۱۰ روش افزایش بازدهی مطالعه

روش های زیادی برای پایداری انگیزه منسجم مطالعاتی افراد وجود دارد؛ اما این جا ده روش را درنظر گرفته‌ایم که امیدواریم به شما در بازدهی مطالعاتی و افزایش ساعات مطالعه کمک کند.

 

۱- برای مطالعه به خودت پاداش بده!

10 روش افزایش بازدهی مطالعهتو هم می‌توانی از این روش استفاده کنی و به خودت پاداش بدهی. این جایزه می‌تواند یک خوراکی یا تماس با یک دوست صمیمی یا استفاده از شبکه اجتماعی مورد نظر و یا دیدن قسمتی از فیلم و کارتون مورد علاقه‌ات باشد.
اگر مطالعه با علاقه صورت بگیرد، بسیار سازنده و اثرگذار خواهد بود. می‌توانی این روش را امتحان کنی!

 ۲- برای کارهایت برنامه‌ی مشخص داشته باش

10 روش افزایش بازدهی مطالعهدر صورتی که برای هر یک از کارهایت زمان مشخصی درنظر بگیری، موفق‌تر خواهی بود؛ زیرا بدن انسان به این برنامه‌ها عادت می‌کند.

 

۳-  محیط ساکتی را برای مطالعه خود انتخاب کن!

گاهی اوقات داوطلبان دروس خود را در میان شلوغی خانواده مطالعه میکنند، در حالی که محیط های ساکتتری هم وجود دارد، و اعتقاد دارند که در محیط شلوغ هم دروس را یاد میگیرند. که این فکر اشتباهی میباشد.
از طرفی توصیه می شود از گوش دادن به موسیقی هنگام مطالعه پرهیز کنید تا تمرکزتان از بین نرود و مجبور نشوید جمله‌ای را که با یک بار خواندن برایتان قابل فهم است، دوباره و چندباره بخوانید.

 ۴- انگیزه داشته باش

به این فکر کن که برای چه مطالعه می‌کنی؛ برای آن که در آینده در شغل مورد علاقه‌ات موفق باشی، نه به این خاطر که خانواده یا معلم، تو را مجبور به درس خواندن می‌کنند.

مشاهده
4 عامل فراموشی مطالب

 ۵- از فرصت‌هایت به خوبی استفاده کن

اجازه نده که زمان از دست برود. طوری برنامه‌ریزی کن که به همه ی کارها برسی.

 ۶- اگر نمی‌دانی، بپرس

اگر درباره‌ی چیزی شک داری، بی‌معطلی آن را بپرس؛ چون یک سؤال بی‌جواب ذهن تو را مشغول می‌کند و نمی‌توانی با تمرکز به درس خواندن ادامه دهی.

۷- ساعت مناسبی از روز را به درس خواندن اختصاص بده

آخرین ساعات شب فرصت مناسبی برای درس خواندن نیست؛ زیرا بسیار خسته‌ای. این هم خوب نیست که درست بعد از بیدار شدن به سر میز مطالعه بروی. هم چنین هرگز بعد از غذا خوردن شروع به درس خواندن نکن، چون تمام خون بدنت برای گوارش غذا در شکم جمع شده است و خوابت می‌گیرید.

پس چه موقع برای مطالعه مناسب است؟

اگر صبح زود از خواب بیدار شده‌ای و کمی ورزش کرده‌ای، می‌توانی صبح‌ها درس بخوانی. اصلاً خوب نیست که از روی تختخوابت؛ پشت میز مطالعه بپری. هم چنین اگر بعد از غذا خوردن خوابت می‌گیرد، یک خواب بیست تا سی دقیقه‌ای می‌تواند تو را سرحال بیاورد.

۸- به اندازه‌ی کافی بخواب

10 روش افزایش بازدهی مطالعه

بر اساس آن چه که در نکته‌ی ۲ و ۷ گفتیم، همان ‌طور که کارهایت را با برنامه‌ ی مشخصی پیش می‌بری، باید بهترین زمان را برای خوابیدن در نظر بگیری تا ذهنت فعال و سالم باشد. ۸ ساعت خواب برایت کافی است.

 ۹- میزان مطالعه‌ات را بالا ببر

این که مطالعه، دانایی را افزایش می‌دهد حرف جدیدی نیست؛ اما عادت به مطالعه توانایی درک مسائل و تحلیل آن‌ها را بالا می‌برد. هرچند مجبور نیستی کتاب‌های خیلی سخت بخوانی.

مشاهده
در دو،سه روز منتهي به آزمون آزمايشي چه كار كنيم؟

۱۰- پس از مدتی درس خواندن، به کارهای موردعلاقه‌ات بپرداز.

سخت است که بخواهی مانند یک ماشین بدون وقفه درس بخوانی. بهتر است هر یکی دوساعت یک‌بار به خود استراحت بدهی و به کاری که دوست داری بپردازی.

همه‌ی ما برای درس خواندن به انگیزه نیاز داریم. مربیان و معلمان ما می‌توانند در جهت‌گیری به سمت اهداف به ما کمک کنند؛ اما هیچ انگیزه‌ای بالاتر از کسب نتایج خوب نیست. اگر هم تا کنون نتایج خوبی از درس خواندن نگرفته‌اید، این نکات را برای دستیابی به آن‌ها به کار بگیرید.

در آخر توصیه میکنم حتما به کانال آپارات ما هم سر بزنید و با دیدن کلیپ‌های آموزشی و مشاوره‌ای، سطح تحصیلی خود را ارتقا دهید

و همچنین برای چگونگی نحوه‌ی تحلیل آزمون آزمایشی خود توصیه میکنم به لینک زیر مراجعه کنید:

تحلیل آزمون آزمایشی

نویسنده: مهندس عباس امینی، مشاور ارشد نکته زیست

برای اطلاعات بیشتر در مورد طرح‌های مشاوره‌ای ما به لینک زیر مراجعه کنید:

مشاوره و برنامه‌ریزی کنکور 

۰ ۰ vote
Article Rating
مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

روح اله ابوالحسنی

همیشه آرزو داشتم بعد از کنکور، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 5

Subscribe
Notify of
guest
5 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mind palace
Mind palace
1 year ago

سلام من الان دارم واسه آزمون کانون پایه رو میخونم و نمیدونم در یک روز باید هم دهم را مطالعه کنم و هم یازدهم را.چون الان دارم دهم رو میخونم بعد برم سراغ یازدهم.خیلی گیج شدم اگ ممکنه کمکم کنید.ممنون

کاخ ذهنی
1 year ago

مقاله پربار و خیلی خوبی بود

trackback

[…] ۱۰ روش افزایش بازدهی مطالعه […]

trackback

[…] افزایش بازدهی در مطالعه […]

جدیدترین محصولات

مشاهده تمام محصولات