چگونه آزمون های آزمایشی خود را تحلیل کنیم؟

تحلیل آزمون
  مشاوره, مقالات   زمان مطالعه دقیقه  ۲۰ / ۰۷ / ۱۳۹۷

چگونه آزمون‌های آزمایشی خود را تحلیل کنیم؟

یکی از مهم‌ترین مباحثی که باید هر کنکوری حرفه‌ای در برنامه مطالعاتی خود لحاظ کند، شرکت در آزمون آزمایشی و تحلیل آزمون آزمایشی است. از این رو در این مقاله در مورد تحلیل آزمون های آزمایشی به نکاتی اشاره می‌کنیم:

تحیل آزمون۱- زمان تحلیل آزمون

بهترین زمان برای تحلیل آزمون، روز آزمون و فردای روز آزمون است بنابراین به یاد داشته باشید که برنامه بعد از آزمون شما تحلیل آن آزمون آزمایشی است..

این زمان می‌تواند تا دو روز بعد از آزمون هم ادامه داشته باشد، اما شما نباید نگران وقت گیر بودن این برنامه شوید.

۲- بررسی تمام سوالات آزمون

در تحلیل آزمون، تمامی سوالات اعم از غلط، نزده و صحیح را بررسی کنید.

حتما سوالاتی که در آزمون درست پاسخ صحیح داده اید نیز بررسی کنید، زیرا ممکن است برای آن راهکاری ساده تر از راه حل فعلی شما ارائه شده باشد .همچنین سوالاتی را که نکته دار هستند علامت‌دار کرده و نکات آن ها را وارد خلاصه نویسی ها و یا متن کتاب اصلی خود کرده و سعی کنید آن ها را در دفعات بعدی مطالعه خود مرور کنید.

۳- راهکاری برای رفع نقاط ضعف در حین آزمون

دفترچه ای تهیه کنید و علت پاسخ ندادن و یا پاسخ اشتباه دادن به تک تک سوالات را در آن یادداشت کنید.به عبارت دیگر پس از بررسی هر سوال علت پاسخ ندادن در آزمون یکی از موارد زیر است که باید مشخص شده و به مرور رفع شوند.

اگر علت پاسخ ندادن شما، عدم معلومات کافی شماست، پیشنهاد می شود:

۱- با استفاده از ابزاهای کمک آموزشی مناسب (نظیر کتاب تست و یا کلاس) استفاده نمایید تا یادگیری مباحث بهتر صورت گیرد و بتوانید در ادامه راه خود و برای تکمیل آموخته های خود از تست زنی به شیوه کنکوری استفاده کنید.

۲-اگر علت عدم نتیجه گیری، بی دقتی در آزمون های آزمایشی است، توصیه می شود لسیت بی دقتی های خود را یادداشت کرده و روز قبل از آزمون های آزمایشی بعدی، لیست را مرور کنید تا میزان بی دقتی های شما کاهش یابد.

عجله کردن ، درست نخواندن صورت سوال، درست نخواندن اعداد و ارقام، اشتباه پر کردن پاسخنامه، کامل نخواندن گزینه ها و… همگی می‌توانند از دلایل بی دقتی در یک آزمون باشند، که هر داوطلب حرفه ای کنکور باید به مرور این اشتباهات را از دلایل کنکور خود رفع کند.

۳- درصورتیکه به دلیل کمبود وقت نتوانسته اید به سوالات پاسخ دهید، باید با افزایش تعداد تست آموزشی و ایجاد تسلط روی مباحث این مشکل را رفع نمایید. همچنین در دروس محاسباتی سعی کنید روشهای محاسباتی سریع را یاد بگیرید.

۴-اگر به دلیل عدم مطالعه موضوع نتوانسته اید به سوالات پاسخ دهید، قسمتی را که مطالعه نکرده اید در واحدهای جبرانی خود قرار دهید همچنین برای دروسی که در آن تسلط ندارید در برنامه مطالعاتی خود تست های آموزشی فراوان قرار دهید.

۵- اگر پاسخ سوال را بلد بوده اید و به دلیل نداشتن اعتماد به نفس کافی به سوال پاسخ نداده اید، این موضوع را نیز در دفترچه تحلیل آزمون خود یادداشت کنید و تا روز قبل آزمون آزمایشی بعدی این موضوع یادآوری شود.

۶- گاهی اوقات بین دو گزینه شک کرده اید و به همین علت پاسخ صحیح را وارد نمی کنید، این تست ها نیز باید مشخص شوند، همچنین باید میزان درستی شک شما مشخص شوند تا در آزمون های بعدی تصمیم درستی درباره آنها گرفته شود.

در آخر توصیه میکنم حتما به کانال آپارات ما هم سر بزنید و با دیدن کلیپ‌های آموزشی و مشاوره‌ای، سطح تحصیلی خود را ارتقا دهید.

نویسنده: مهندس عباس امینی، مشاور ارشد نکته زیست

برای اطلاعات بیشتر در مورد طرح‌های مشاوره‌ای ما به لینک زیر مراجعه کنید:

مشاوره و برنامه‌ریزی کنکور 

  روح اله ابوالحسنی

  همیشه آرزو داشتم بعد از کنکور، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

  درباره این مطلب نظر دهید !

  پرفروش‌ترین محصولات

  محصولاتی که بهترین بازخورد را داشته‌اند

  پیشنهاد ‌‌ امروز

  هر کنکوری موفقی می‌داند قبل از اینکه شروع به مطالعه‌ی جدی هر درسی بکند باید نحوه صحیح مطالعه، منابع مناسب و ... را بداند تا در وقت و هزینه‌اش صرفه‌جویی شود. بارها در آزمون‌های آزمایشی تجربه کرده‌اید

  مشاهده