چگونه از جعبه لایتنر استفاده کنیم؟
چگونه از جعبه لایتنر استفاده کنیم؟
8 امتیاز 5 ستاره (82.5%)

چگونه از جعبه لایتنر استفاده کنیم؟
8 امتیاز 5 ستاره (82.5%)

جعبه لایتنر چگونه کار می‌کند؟

مطمئنم شما هم مثل من بارها سر جلسه آزمون، فقط به دلیل فراموشی، سوالات زیادی را اشتباه پاسخ داده‌اید. در سالی که کنکور داشتم بسیاری از غلط های آزمونم مسائل حفظی بود و با کمک جعبه لایتنر، جهشی ناگهانی در ترازم ایجاد شد و از تراز 6700 به 7200 رسیدم! جعبه لایتنر روشی بسیار پر بازده برای به خاطر سپردن مطالب است و به کنکوری‌ها استفاده از آن را توصیه می‌کنم.

ویدئوی زیر راجع به نحوه کار با جعبه لایتنر است. توصیه می‌کنم تا انتها ببینید:

 

مبدع جعبه لایتنرزیست کنکور علاوه بر یادگیری مفاهیم، نیاز به مرور و حفظ کردن هم دارد. اما سوال مهم این است که چگونه با کمترین تعداد دفعات تکرار مطالب را به حافظه بلند‌مدت خود منتقل کنیم؟
در دهه 1970 دانشمندی به نام سباستین لایتنر، شیوه‌ای را ابداع کرد که به وسیله جعبه‌ای به نام جعبه لایتنر، این مشکل را تا حد زیادی حل کرد. البته بعد از ابداع این روش، بارها مورد اصلاح قرار گرفت و به شیوه‌ی کنونی تبدیل شده‌است.

ساختار جعبه لایتنر

همانطور که در شکل می‌بینید، جعبه لایتنر، 5 خانه‌ای اصلی دارد.

  • جعبه لایتنرخانه‌ی 1 روزه
  • خانه‌ی 2 روزه
  • خانه‌ی 4 روزه
  • خانه‌ی 8 روزه
  • خانه‌ی 15 روزه

یعنی ابتدا یک فیش را وارد خانه‌ی اول می‌کنید. یک روز بعد، اگر جواب فیش را درست بگویید وارد خانه‌ی دوم یعنی خانه‌ی 2 روزه می‌شود. سپس 2 روز صبر می‌کنید و اگر جواب فیش را درست بگویید وارد خانه‌ی سوم یعنی خانه‌ی 4 روزه می‌شود. سپس 4 روز صبر می‌کنید و اگر …. . و در نهایت اگر در خانه‌ی آخر پس از گذشت 15 روز، فیش را درست پاسخ دادید یعنی این مطلب در حافظه‌ی بلندمدت شما ثبت شده است و با خیال راحت آن فیش را از دور خارج کنید.

مشاهده
3 تکنیک تندخوانی برای کنکوری‌ها

توجه داشته باشید هر بار که شما فیشی را اشتباه جواب دهید، باید آن را به خانه‌ی اول! بازگردانید نه خانه‌ی قبلی.

سوال مهم این است که در خانه‌های اصلی جعبه لایتنر، چگونه فیش‌های روزهای مختلف را از هم تفکیک کنیم؟ مثلا در خانه‌ی 15 روزه، چگونه فیش‌های مختلف با تاریخ‌های متفاوت را از هم جدا کنیم؟

برای این کار هر خانه‌ی اصلی را با استفاده از مقوا یا یک کاغذ رنگی به خانه‌های فرعی تقسیم می‌کنیم. مثلا با قرار دادن 3 مقوا در خانه‌ی 4 روزه، آن را به چهار خانه‌ی فرعی تقسیم می‌کنیم تا فیش‌های هر روز، در کنار هم قرار بگیرند و از فیش‌های روزهای قبل و بعد متمایز باشند.

برای پاسخگویی به فیش‌ها، ابتدا به سراغ آخرین خانه‌ها بروید؛ یعنی ابتدا خانه‌ی 15 روزه، سپس 8 روزه و … . بعد از اینکه آخرین خانه‌ی فرعی هر خانه‌ی اصلی را پاسخ دادید و خالی شد، نیازی نیست فیش‌ها را در خانه‌های فرعی به سمت جلو جا به جا کنید! راه هوشمندانه آن است که آخرین مقوای آن خانه‌ای اصلی را برداشته و به ابتدای همان خانه‌ی فرعی منتقل کنید. با کمی تامل می‌بینید که این روش همان نتیجه را به دنبال دارد ولی بسیار سریعتر و کم خطاتر است.

برای جعبه لایتنر، چگونه فیش بنویسیم؟

نوشتن فیش (فلش کارت) لایتنر اصول خاصی دارد. یک اصل کلی در آن این است که صورت سوال نباید به نحوی باشد که شما را به جواب راهنمایی کند. مثلا صورت سوال تمام فیش‌ها باید یک اندازه و یک رنگ باشند تا ظاهر آن شما را به سمت جواب سوق ندهد. از طرف دیگر نوشتن این فیش ها نیاز به زمان زیادی دارد.

مشاهده
8 نکته طلایی در زمان درس خواندن

به همین دلیل تمام فیش های زیست نظام جدید را به صورت کاملا استاندارد و حرفه‌ای برای شما عزیزان آماده کرده‌ام. برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید:

فلش کارت زیست کنکور

توصیه پایانی:

یکی از رازهای موفقیت در این شیوه، مقید بودن به پیوستگی آن است. یک روز هم جعبه لایتنر را ترک نکنید و مانند مسواک زدن، آن را تبدیل به یک عادت در زندگی روزمره‌تان کنید. برای شکست نخوردن در پیوستگی، از تعداد فیش معقول استفاده کنید. به نظر من اضافه کردن روزی 10 فیش جدید، حجم معقولی است. اگر حجم فیش‌های شما زیاد باشد به دلیل خستگی و فشاری که به شما وارد می‌شود، ممکن است در انجام آن بی‌نظمی و تنبلی کنید.

با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان، روح اله ابوالحسنی

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

روح اله ابوالحسنی

همیشه آرزو داشتم بعد از کنکور، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 4

avatar
4 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
1 نویسندگان دیدگاه
binamنکته زیست / آموزش نوین زیست شناسی کنکور آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
binam
مهمان
binam

با سلام خدمت دوستان. از خیلی وقت پیش تو کانال استاد عضو بودم ولی توجه خاصی نداشتم ولی همین امروز با اینکه شنبه امتحان ریاضی نوبت اول دارم و خودمم دوازدهم از ویدیو ها و مطالب داخل کانال و سایت استفاده عالی کردم.تشکر بابت زحمتی که میکشین عولی بود👌👌😎

trackback

[…] ۵۰ سال پیش دانشمندی به نام سباستین لایتنر، جعبه لایتنر را ابداع کرد که به وسیله این جعبه می‌تونیم مطالب رو با […]

trackback

[…] شیوه‌ای را ابداع کرد که به وسیله جعبه‌ای به نام جعبه لایتنر، این مشکل را تا حد زیادی حل کرد. البته بعد از ابداع این […]

trackback

[…] چگونه از جعبه لایتنر استفاده کنیم؟ […]

جدیدترین محصولات