توصیه‌هایی برای فرصت باقی مانده تا کنکور

فرصت باقی مانده تا کنکور
  مشاوره کنکور, مقالات   زمان مطالعه دقیقه  13 / 11 / 1397

توصیه‌هایی برای فرصت باقی مانده تا کنکور

۱- زمان تمام کردن درس ها مهم نیست چگونگی تمام کردن مهم است.فرصت باقی مانده تا کنکور

بین مشاوران تحصیلی بر سر این که درس ها کی تمام شود، اختلاف زیادی هست. یک عده می گویند باید تا قبل از عید همه درس ها را تمام کنید و بعضی مدارس هم بر اساس این تفکر درس ها را قبل از عید تمام و از عید دانش آموزان را رها می کنند که مثلا خودشان درس هایشان را مرور کنند و تست بزنند. عده ای دیگر می گویند اول اردیبهشت، اما تجربه چیز دیگری نشان داده است و آن این است که زمان تمام کردن درس ها مهم نیست بلکه چگونه تمام کردن درس ها مهم است پس استرس بیهوده به خود راه ندهید که من باید تا فلان موقع درس هایم را تمام می کردم و حالا که تمام نکردم، قبول نمی شوم و بعد از آن، با دفتر و کتاب خداحافظی کنید! در کنکور مهم نیست که درس ها را کی تمام کرده اید، مهم این است که آن چه را که خوانده اید می توانید روی کاغذ پیاده کنید و به خوبی یاد گرفته اید یا نه یادتان باشد در کنکور کسی از شما نمی‌پرسد درس ها را کی تمام کرده اید!؟ بلکه بازدهی کلی مطالعاتی شما، کیفیت رتبه و تراز شما را مشخص می‌کند.

۲- خودتان را بی خوابی ندهید!فرصت باقی مانده تا کنکور

خیلی از داوطلبان کنکور فکر می کنند اگر این روزها کمتر بخوابند، تمام مشکلات شان حل می شود و وقت پیدا می کنند تا به همه کارهایشان برسند در صورتی که مشکل شما اصلا خواب نیست بلکه شما از زمان های بیداری خود خوب استفاده نمی کنید. از شما می خواهم که حتما روزی ۶ تا ۸ ساعت بخوابید و حتما این خواب در شب باشد یعنی ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب بخوابید و بین ساعت ۶ تا ۸ صبح بیدار شوید. پدر و مادرهای عزیز هم دقت کنند که کم کردن خواب دانش آموز کنکوری، جز بالا بردن استرس و به هم ریختن تمرکز کمکی به فرزندان شان نخواهد کرد چرا که برای دانش آموز شما دوران شب زنده داری تمام شده است و الان باید شب ها خوب بخوابد تا مغزش با کارآیی بیشتری کار کند. وقتی شب ها دیر بخوابید ناخودآگاه در طول روز بازده ذهنی شما کاهش می یابد و با استمرار این حالت روزها دچار خواب آلودگی  و کسل بودن می‌شوید.

۳- بحث و مقایسه نکنید.فرصت باقی مانده تا کنکور

این روزها با دوستان خود درباره این که چه درس هایی خوانده اند، چند بار درس های شان را دوره کرده اند، درصدهایشان در هر درس چند است و … بحث نکنید و خودتان را به هیچ وجه با آن ها مقایسه هم نکنید. شما باید کار خودتان را انجام دهید و حتی با پدر و مادرتان که چرا شما را درک نمی کنند، چرا فلان کار را کرده اند، چرا آن قدر مهمان به خانه تان می آید و … کاری نداشته باشید چراکه آن ها زندگی عادی خودشان را دارند و شما چون حساس شده اید به همه چیز گیر می دهید و فکر و ذهن تان را مشغول می کنید که همین کارآیی تان را کاهش می دهد. یادتان باشد جدی ترین رقیب شما خودتان هستید. اگر امروزتان نسبت به دیروز بهتر بوده، پیشرفت داشته اید. خداوند نیز انسانها را با استعداد ها و توانایی های مختلف آفریده است و مقایسه کردن خودتان با دیگران اصولا درست نیست.

۴- مهندسی منابع داشته باشیدفرصت باقی مانده تا کنکور

ناسلامتی چندین سال است درس می‌خوانید و خود یک متخصص مطالعه هستید، باید تا الان کامل یاد گرفته باشید که چه نوع  آموزش یا روش مطالعه ای برای چه درسی برای شما مفید و مناسبتر است. از وقتی برای کنکور مطالعه خود را شروع کرده اید کتاب‌های گوناگونی دیده اید و مطالعه کرده اید. مفیدترین و بهترین منبعتان را در روزهای باقیمانده استفاده کنید. اگر قصد خواندن مطالب جدید دارید از منابع خیلی حجیم و وقت گیر استفاده نکنید.اگر خلاصه نویسی کرده اید حتما از این خلاصه ها استفاده کنید.

توصیه خود من برای دانش آموزان این است که فعلا دروس تخصصی را در اولویت قرار دهید و در دو ماه آخر روی دروس عمومی تمرکز بیشتری داشته باشند، زیرا آن موقع بهترین فرصت برای جمع بندی دروس عمومی میباشد. در یکی دو ماه آخر نمیتوان درصد دروس تخصصی را تغییر داد (مگر با انگیزه و تلاش مثال زدنی) اما الان فرصت کافی برای افزایش درصدهای شما در دروس تخصصی وجود دارد، الان فقط بیست درصد از وقت مطالعاتی خود را صرف دروس عمومی کنید، چون در دوماه آخر فرصت برای دروس ادبیات و دینی پایه وجود دارد. همچنان هر روز در کنار مطالعه خود تست بزنید تا روش حل سوالات و پیدا کردن گزینه های صحیح در ذهنتان نهادینه شود.

یادتان باشد آینده در دستان خود شماست و هیچ کسی بهتر از خود شما نمی‌تواند آن را بسازد. با توکل به خدا و با قدرت و انرژی مضاعف این مدت باقیمانده را مطالعه کنید.

در آخر توصیه میکنم حتما به کانال آپارات ما هم سر بزنید و با دیدن کلیپ‌های آموزشی و مشاوره‌ای، سطح تحصیلی خود را ارتقا دهید و همچنین برای افزایش بازدهی مطالعه خود به لیک زیر مراجعه کنید:

۱۰ روش افزایش بازدهی مطالعه

نویسنده: مهندس عباس امینی، مشاور ارشد نکته زیست

برای اطلاعات بیشتر در مورد طرح‌های مشاوره‌ای ما به لینک زیر مراجعه کنید:

مشاوره و برنامه‌ریزی کنکور 

  روح اله ابوالحسنی

  همیشه آرزو داشتم بعد از کنکور، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  *

  code

  پرفروش‌ترین محصولات

  محصولاتی که بهترین بازخورد را داشته‌اند

  پیشنهاد ‌‌ امروز

  در این کتاب 90 صفحه‌ای به شما روش‌هایی را آموزش خواهم داد که بدون افزایش ساعت مطالعه، به رتبه و تراز بهتری برسید! اگر به دنبال قبولی پزشکی هستید، حتماً این کتاب را مطالعه کنید...

  مشاهده