توصیه‌هایی برای فرصت باقی مانده تا کنکور
توصیه‌هایی برای فرصت باقی مانده تا کنکور
6 امتیاز 5 ستاره (96.67%)

توصیه‌هایی برای فرصت باقی مانده تا کنکور
6 امتیاز 5 ستاره (96.67%)

توصیه‌هایی برای فرصت باقی مانده تا کنکور

1- زمان تمام کردن درس ها مهم نيست چگونگی تمام کردن مهم است.فرصت باقی مانده تا کنکور

بين مشاوران تحصيلي بر سر اين که درس ها کی تمام شود، اختلاف زیادی هست. يک عده می گويند بايد تا قبل از عيد همه درس ها را تمام کنيد و بعضي مدارس هم بر اساس اين تفکر درس ها را قبل از عيد تمام و از عيد دانش آموزان را رها می کنند که مثلا خودشان درس هايشان را مرور کنند و تست بزنند. عده ای ديگر مي گويند اول ارديبهشت، اما تجربه چيز ديگری نشان داده است و آن اين است که زمان تمام کردن درس ها مهم نيست بلکه چگونه تمام کردن درس ها مهم است پس استرس بيهوده به خود راه ندهيد که من بايد تا فلان موقع درس هايم را تمام مي کردم و حالا که تمام نکردم، قبول نمی شوم و بعد از آن، با دفتر و کتاب خداحافظی کنيد! در کنکور مهم نيست که درس ها را کي تمام کرده ايد، مهم اين است که آن چه را که خوانده ايد مي توانيد روی کاغذ پياده کنيد و به خوبي ياد گرفته ايد يا نه یادتان باشد در کنکور کسی از شما نمی‌پرسد درس ها را کی تمام کرده اید!؟ بلکه بازدهی کلی مطالعاتی شما، کیفیت رتبه و تراز شما را مشخص می‌کند.

2- خودتان را بي خوابی ندهيد!فرصت باقی مانده تا کنکور

خيلي از داوطلبان کنکور فکر مي کنند اگر اين روزها کمتر بخوابند، تمام مشکلات شان حل می شود و وقت پيدا می کنند تا به همه کارهايشان برسند در صورتی که مشکل شما اصلا خواب نيست بلکه شما از زمان هاي بيداري خود خوب استفاده نمی کنيد. از شما مي خواهم که حتما روزي 6 تا 8 ساعت بخوابيد و حتما اين خواب در شب باشد يعني ساعت 10 تا 12 شب بخوابيد و بين ساعت 6 تا 8 صبح بيدار شويد. پدر و مادرهای عزيز هم دقت کنند که کم کردن خواب دانش آموز کنکوری، جز بالا بردن استرس و به هم ريختن تمرکز کمکی به فرزندان شان نخواهد کرد چرا که برای دانش آموز شما دوران شب زنده داری تمام شده است و الان بايد شب ها خوب بخوابد تا مغزش با کارآيی بيشتری کار کند. وقتی شب ها دیر بخوابید ناخودآگاه در طول روز بازده ذهنی شما کاهش می یابد و با استمرار این حالت روزها دچار خواب آلودگی  و کسل بودن می‌شوید.

مشاهده
مدیتیشن، یک تمرین عالی برای افزایش تمرکز

3- بحث و مقايسه نکنيد.فرصت باقی مانده تا کنکور

اين روزها با دوستان خود درباره اين که چه درس هايی خوانده اند، چند بار درس های شان را دوره کرده اند، درصدهايشان در هر درس چند است و … بحث نکنيد و خودتان را به هيچ وجه با آن ها مقايسه هم نکنيد. شما بايد کار خودتان را انجام دهيد و حتی با پدر و مادرتان که چرا شما را درک نمی کنند، چرا فلان کار را کرده اند، چرا آن قدر مهمان به خانه تان می آيد و … کاری نداشته باشيد چراکه آن ها زندگی عادی خودشان را دارند و شما چون حساس شده ايد به همه چيز گير مي دهيد و فکر و ذهن تان را مشغول می کنيد که همين کارآيی تان را کاهش می دهد. یادتان باشد جدی ترین رقیب شما خودتان هستید. اگر امروزتان نسبت به دیروز بهتر بوده، پیشرفت داشته اید. خداوند نیز انسانها را با استعداد ها و توانایی های مختلف آفریده است و مقایسه کردن خودتان با دیگران اصولا درست نیست.

4- مهندسی منابع داشته باشیدفرصت باقی مانده تا کنکور

ناسلامتی چندین سال است درس می‌خوانید و خود یک متخصص مطالعه هستید، باید تا الان کامل یاد گرفته باشید که چه نوع  آموزش یا روش مطالعه ای برای چه درسی برای شما مفید و مناسبتر است. از وقتی برای کنکور مطالعه خود را شروع کرده اید کتاب‌های گوناگونی دیده اید و مطالعه کرده اید. مفیدترین و بهترین منبعتان را در روزهای باقیمانده استفاده کنید. اگر قصد خواندن مطالب جدید دارید از منابع خیلی حجیم و وقت گیر استفاده نکنید.اگر خلاصه نویسی کرده اید حتما از این خلاصه ها استفاده کنید.

مشاهده
راهکار های مقابله با افکار منفی کنکور

توصیه خود من برای دانش آموزان این است که فعلا دروس تخصصی را در اولویت قرار دهید و در دو ماه آخر روی دروس عمومی تمرکز بیشتری داشته باشند، زیرا آن موقع بهترین فرصت برای جمع بندی دروس عمومی میباشد. در یکی دو ماه آخر نمیتوان درصد دروس تخصصی را تغییر داد (مگر با انگیزه و تلاش مثال زدنی) اما الان فرصت کافی برای افزایش درصدهای شما در دروس تخصصی وجود دارد، الان فقط بیست درصد از وقت مطالعاتی خود را صرف دروس عمومی کنید، چون در دوماه آخر فرصت برای دروس ادبیات و دینی پایه وجود دارد. همچنان هر روز در کنار مطالعه خود تست بزنید تا روش حل سوالات و پیدا کردن گزینه های صحیح در ذهنتان نهادینه شود.

یادتان باشد آینده در دستان خود شماست و هیچ کسی بهتر از خود شما نمی‌تواند آن را بسازد. با توکل به خدا و با قدرت و انرژی مضاعف این مدت باقیمانده را مطالعه کنید.

در آخر توصیه میکنم حتما به کانال آپارات ما هم سر بزنید و با دیدن کلیپ‌های آموزشی و مشاوره‌ای، سطح تحصیلی خود را ارتقا دهید و همچنین برای افزایش بازدهی مطالعه خود به لیک زیر مراجعه کنید:

10 روش افزایش بازدهی مطالعه

نویسنده: مهندس عباس امینی، مشاور ارشد نکته زیست

برای اطلاعات بیشتر در مورد طرح‌های مشاوره‌ای ما به لینک زیر مراجعه کنید:

مشاوره و برنامه‌ریزی کنکور 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

روح اله ابوالحسنی

همیشه آرزو داشتم بعد از کنکور، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن

جدیدترین محصولات