صفر تا صد مطالعه زیست کنکور (حتما بخوانید!)

زیست کنکور
  زیست کنکور   زمان مطالعه 30 دقیقه  ۰۸ / ۰۷ / ۱۳۹۸
دسترسی سریع پنهان
صفر تا صد زیست کنکور

صفر تا صد زیست کنکور

در مقاله صفر تا صد زیست کنکور قصد داریم به سوالات زیر به ترتیب پاسخ دهیم:

 1.  اصول کلی مطالعه زیست کنکور چیست؟
 2. چگونه زیست را فراموش نکنیم؟
 3.  چگونه زیست کنکور را مرور کنیم؟
 4. چگونه زیست کنکور را خلاصه‌ نویسی کنیم؟
 5.  روزی چند ساعت زیست بخوانیم؟
 6. برای زیست کنکور از جزوه استفاده کنیم یا کتاب کمک آموزشی؟
 7.   زیست ترکیبی چیست؟
 8. بهترین آزمون آزمایشی برای کنکور چیست؟
 9.  آیا شرکت در آزمون آنلاین زیست و سایر دروس کنکور برای ما مفید است یا نه؟
 10.  زیست را در ترتیب پاسخگویی در دفترچه کنکور، کجا قرار دهیم؟
 11.  بودجه بندی سوالات زیست کنکور چگونه است؟ (فعلا برای نظام قدیم!)
 12.   آیا منابع زیست نظام قدیم، برای زیست نظام جدید مناسب است؟
 13. ویژگی‌های یک استاد برتر زیست کنکور چیست؟
 14. زیست کنکور را مبحثی بخوانیم یا فصلی؟
 15. آیا در کلاس‌های کنکور زیست شرکت کنیم یا نه؟
 16. بهترین کتاب کمک آموزشی برای زیست کنکور چیست؟
آپدیت زیست کنکور

مقاله “صفرتا صد زیست کنکور”، یک مقاله بسیار جامع و کاربردی راجع به زیست کنکور برای شما دانش‌آموزان و داوطلبین کنکوری است.
به دلیل اهمیت آن، این مقاله مدام به روزرسانی می‌شود.

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۸/۸/۱۴

 اصول کلی مطالعه زیست کنکور چیست؟

ابتدا توصیه میکنم فیلم زیر در مورد اصول کلی مطالعه زیست کنکور تماشا کنید:

 

هم چنین می‌توانید فایل صوتی کم‌حجم زیر درباره اصول کلی مطالعه زیست گوش دهید. محتوای این فایل صوتی با فیلم بالا تقریبا یکسان است:

 

در طی این سال‌ها، یکی از رایج‌ترین سوالاتی که از من پرسیده شد این بود که “زیست کنکور را چگونه بخوانیم”. نحوه مطالعه زیست کنکور جزئیات ظریف خاص خودش را دارد که در ادامه این مقاله بیشتر راجع به آن صحبت خواهم کرد. ولی ابتدا به اصول کلی آن بپردازیم.

زیست کنکور مطالعه

برای موفقیت در زیست کنکور یک فرمول کلی برای شما عزیزان درست کردم. فرمولی بسیار ساده ولی در عین حال کاربردی!
برای موفقیت در این درس مهم کافی است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. یادگیری و درک مفاهیم زیست
 2. مطالعه دقیق کتاب درسی زیست
 3. مطالعه دقیق درسنامه کتاب کمک‌آموزشی معتبر
 4. یادگیری تست زنی زیست
 5. حل تست‌ توسط خود شما
 6. شرکت در آزمون‌های آزمایشی
 7. تسلط

حال به ترتیب این گام‌ها را بررسی کنیم:

گام اول: یادگیری و درک مفاهیم زیست:

زیست کنکور مفهومیاین گام، اولین و مهمترین گام آموزش شماست. تا زمانی که به درک عمیقی از زیست کنکور نرسید، به هیچ وجه نمی‌توانید در سایر مراحل دیگر مانند تست‌زنی و … موفق شوید. حال سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه به درک درستی از زیست کنکور برسیم؟

برای رسیدن به این هدف راه‌های مختلفی وجود دارد:

 • شرکت در در کلاس­های حضوری که اگر مدرس شما تراز اول باشد بهترین روش و البته گرانترین روش است. اگر در شهرهای کوچک زندگی می­کنید ممکن است به دبیران درجه یک دسترسی نداشته باشید.
 • با تلاش خودتان در خانه می­توانید این درس را بخوانید ولی وقت بسیار زیادی از شما تلف خواهد شد و خیلی از مواقع به درک اشتباهی از مطالب می­رسید مخصوصا کسانی که فارغ­ التحصیل رشته­ های غیرتجربی هستند و پس زمینه ­ای از درس زیست شناسی ندارند. بارها این موضوع را تجربه کرده­اید که بعد از تدریس یک درس توسط استاد، یادگیری آن در خانه چقدر ساده­ تر و سریع­تر خواهد شد.
 • استفاده از فیلم‌های آموزشی مفهومی: این روش شاید کم هزینه‌ترین و پربازده‌ترین روش باشد به شرط آنکه از فیلم‌های آموزشی باکیفیت و مناسب استفاده کنید. یک مزیت مهم این روش این است که وقت شما در رفت و آمد بین کلاس‌ها تلف نمی‌شود و حتی می‌توانید در اوقات پرت خود مانند زمانی که در مترو یا تاکسی هستید هم زیست را فرابگیرید. بسیاری از موسسات مفهوم و حل تست را به صورت مخلوط تدریس می‌کنند که از دید من روش صحیحی نیست. دلیل آن هم این است که ذهن انسان مانند یک قفسه است و اگر مطالب دسته‌بندی شده و به ترتیب در آن جای گیرد بازده یادگیری شما بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

برای نمونه توصیه می‌کنم کلیپ زیر را راجع به “زند زیرین و زبرین” ببینید:

همانطور که با دیدن این فیلم متوجه شدید، یادگیری مفاهیم زیست کنکور چقدر می‌تواند جذاب و سریع باشد به شرط آنکه از فیلم آموزشی باکیفیت و مناسب استفاده کنید.

توصیه می‌کنم به صفحه محصول دی‌وی‌دی‌های مفهومی زیست ما سر بزنید. در صفحه هر محصول، کلیپ‌های مفهومی در آن قرار داده است که مطمئنم برای شما جذاب خواهد بود.

تضمین زیست کنکوریک ویژگی متفاوت فیلم‌های مفهومی ما با سایر موسسات تضمین ۹۰ روزه است! یعنی تا ۹۰ روز بعد از خرید اگر از محتوای آن ناراضی باشید می‌توانید محصول را پس داده و کل پول ارزشمند خود را پس بگیرید!!! این تضمین را در هیچ یک از موسسه‌های کنکوری پیدا نمی‌کنید!!!

 

هم‌چنین به آپارات ما هم سر بزنید. یک آرشیو بزرگ از کلیپ‌های مفهومی، حل تست و مشاوره‌ای در انتظار شماست!

گام دوم: مطالعه دقیق کتاب درسی زیست

در این مرحله شما باید همان مفاهیم را با دقت از روی متن کتاب مطالعه کنید که می‌تواند به شکل‌های مختلف باشد. اولین گام، مطالعه دقیق و خط به خط کتاب درسی است. در مرحله دوم از درسنامه یک کمک آموزشی مناسب استفاده کنید.

گام سوم: مطالعه درسنامه کتاب کمک‌آموزشی

برای فراگیری نکات تکمیلی و توجه بیشتر به جزییات حتما باید از یک درسنامه کتاب کمک‌آموزشی استفاده کنید. یادمان باشد که معلم و یا فیلم مفهومی جزییات ریز را به ما آموزش نمی‌دهد، در غیر این صورت تدریس بسیار طولانی و کسل‌کننده خواهد شد.

توصیه می‌کنم از جزوه استفاده نکنید. دلیل آن را در ادامه مقاله خواهم گفت. این که از چه کتاب کمک‌آموزشی‌ای استفاده کنید هم در ادامه مقاله خواهم گفت.

گام چهارم: یادگیری تست‌زنی زیست

 

تست زیست کنکورتا قبل از این مرحله شما در حد امتحان نهایی موفق خواهید بود ولی برای زیست کنکور باید مهارت‌های بیشتری را کسب کنید. یکی از مهمترین مهارت‌ها تست زنی است. اما تست زنی را چگونه یاد بگیریم؟

راه اول آزمون و خطاست. یعنی انقدر تست بزنیم تا تا قلق آن را یاد بگیریم. مسلما این روش دو عیب بزرگ دارد؛ یکی اینکه زمان زیادی از ما تلف می‌شود و دوم اینکه ممکن است تمام مهارت‌ها نتوانیم با تجربه به دست آوریم.

راه دوم شرکت در کلاس‌های نکته تست است که یک استاد ماهر به شما راه‌های تست زنی را آموزش می‌دهد. توجه داشته باشید که ترجیحا خود استاد بهتر است رتبه برتر کنکور باشد زیرا مطمئن خواهید شد که در عمل هم تست‌زن ماهری است. اگر استاد شما تراز اول باشد، این روش بهترین و البته گرانترین روش است.

راه سوم تماشای فیلم‌های حل تست است. این روش شاید کم هزینه‌ترین و پربازده‌ترین روش باشد به شرط آنکه از فیلم‌های آموزشی باکیفیت و مناسب استفاده کنید. یک مزیت مهم این روش این است که وقت شما در رفت و آمد بین کلاس‌ها تلف نمی‌شود و حتی می‌توانید در اوقات پرت خود مانند زمانی که در مترو یا تاکسی هستید هم زیست را فرابگیرید.

برای نمونه یک کلیپ حل تست زیست را باهم ببینیم:

 

همانطور که مشاهده کردید، تست‌زنی زیست می‌تواند بسیار ساده باشد به شرط آنکه اصول تست‌زنی حرفه‌ای را بلد باشیم.

توصیه می‌کنم به صفحه محصول دی‌وی‌دی‌های حل تست زیست ما سر بزنید. در صفحه هر محصول کلیپ‌های حل تست زیست زیادی قرار داده است که مطمئنم برای شما جذاب خواهد بود.

هم‌چنین به آپارات ما هم سر بزنید. یک آرشیو بزرگ از کلیپ‌های مفهومی، حل تست و مشاوره‌ای در انتظار شماست!

گام پنجم: حل تست‌ توسط خود شما

همیشه به یاد داشته باشید معلم فقط به شما آموزش می‌دهد ولی به جای شما نمی‌تواند درس بخواند یا تست بزند!!! پس حتما بعد از دیدن فیلم حل تست شما باید خودتان تمرین کنید.

یک کتاب تست مناسب را انتخاب کرده و تست‌های آن را حل کنید. اولویت اول با تست‌های کنکور سراسری است. اولویت بعدی با تست‌های سنجش است و بعد از آن آزمون‌های آزمایشی معتبر مثل قلم‌چی، گزینه دو و گاج است.

توجه داشته باشید که تست‌های تالیفی اولیت آخر شما هستند و معیار مناسبی برای سنجش شما نیستند.

گام ششم: شرکت در آزمون‌های آزمایشی

این مورد را در ادامه مقاله بیشتر توضیح خواهم داد. ولی به طور کلی شرکت در آزمون آزمایشی مهارت شما را در تست‌زنی و مدیریت جلسه افزایش خواهد داد و باعث می‌شود طبق یک برنامه اصولی و منظم زیست خود را مرور کنید.

گام هفتم: تسلط

برای تسلط در زیست باید مرور زیادی داشته باشید. این مورد هم در ادامه مقاله بیشتر توضیح خواهم داد.

بنابراین اصول کلی مطالعه زیست کنکور به ترتیب شامل ۷ گام زیر است:

 1. یادگیری و درک مفاهیم زیست ( پربازده ترین و کم هزیته ترین روش  استفاده از فیلم‌های مفهومی است).
 2. مطالعه دقیق کتاب درسی زیست ( استفاده از درسنامه های کمک آموزشی).
 3. مطالعه دقیق درسنامه کتاب کمک‌آموزشی معتبر (کتاب خیلی سبز کتابی مناسب برای نظام جدید و نشر الگو نیز کتابی مناسب برای نظام قدیم میباشد.)
 4. یادگیری تست زنی زیست (پربازده ترین و کم هزیته ترین روش  استفاده از فیلم‌های تست زنی است).
 5. حل تست‌ توسط خود شما (تحلیل تستهای کنکور سراسری، قلم‌چی، گزینه و گاج)
 6. شرکت در آزمون‌های آزمایشی ( باعث بالا بردن مهارت تست زنی و مدیریت زمان در جلسه کنکور میشود).
 7. تسلط (با مرور کردن زیاد)

 آیا زیست کنکور، تکنیک تست زنی هم دارد؟

بله طبیعتا زیست کنکور هم مانند سایر دروس دیگر در کنکور سراسری تکنیک‌های تست‌زنی خودش را دارد. البته مراقب باشید که بسیاری از تکنیک‌هایی که عده‌ای از عزیزان آموزش می‌دهند در حقیقت تکنیک نیستند بلکه حالت خاص هستند. دبیرانی که تدریس ریاضی و فیزیک می‌کنند این جمله من را کاملا درک می‌کنند. هر مدرسی که ادعا کرد قصد آموزش تکنیکی را به شما دارد باید با دو معیار کاربردی آن “تکنیک” را از “حالت خاص” تشخیص دهید:

 • آیا این تکنیک در سوالات بسیار کمی کاربرد دارد یا خیر؟ یک تکنیک کاربردی باید هرساله تست‌های قابل توجهی را به خود اختصاص دهد. اگر جنین نبود اسم آن حالت خاص است نه تکنیک.
 • سوال دوم اینکه آیا مدرس از نظر منطقی می‌تواند تکنیک را برای من توضیح دهد یا فقط از من می‌خواد طوطی‌وار آن را حفظ کنم؟ بارها تجربه کرده‌اید که اگر چیزی را بدون دلیل و طوطی‌وار حفظ کنید به راحتی از ذهن شما پاک خواهد شد و عملا کاربردی نخواهد داشت.

پس با دو معیار ساده بالا به راحتی کلاهبرداران را از مدرسان واقعی تشخیص می‌دهیم.

چند مورد از تکنیک‌هایی که من در آموزش‌هایم استفاده می‌کنم شامل موارد زیر است:

 1. تکنیک برخلاف، همانند
 2. تکنیک توصیف
 3. تکنیک قید خوش‌خیم
 4. تکنیک قید بدخیم
 5. تکنیک ژنتیک ازدواج (مخصوص نظام قدیم)
 6. ذهن متمرکز و…

تکنیک تست زنی زیستبرای شما یک هدیه ویژه دارم!

فیلم آموزش یک تکنیک تست‌زنی زیست در درس زیست به سبک رتبه‌های برتر

برای شرکت در این دوره بر روی دکمه‌ زیر کلیک کنید تا به صفحه مورد نظر هدایت شوید:

چگونه زیست را فراموش نکنیم؟

 

زیست کنکور حافظهیکی از آرزوهای هر کنکوری، فراموش نکردن زیست است! همه ما بارها این تجربه تلخ را داشته‌ایم که سر جلسه فقط به دلیل فراموشی یک نکته، تست را اشتباه زده‌ایم…
برای اینکه این مشکل رفع شود باید از حافظه بلندمدت خود کمک بگیریم. یعنی بعد از اینکه مطالب را به حافظه کوتاه‌مدت منتقل کردیم حالا باید به فکر راهی باشیم تا آن را در حافظه بلندمدت خود جاودانه کنیم. اما چگونه؟

برای اینکه یک مطلب به حافظه بلندمدت منقل شود باید ۴ اصل مهم را رعایت کرد:

 1. اصل اول درک صحیح مطلب است! همه ما می‌دانیم که حفظ کردن طوطی‌وار مطالب، نتیجه‌ای جز فراموشی نخواهد داشت! پس سعی کنیم در گام اول زیست را بفهمیم. فیلم‌های مفهومی ما به شما در این زمینه کمک خواهند کرد.
 2. اصل دوم استفاده از تصویرسازی است. یعنی سعی کنید مطالب را در ذهن خود مانند یک فیلم یا یک عکس خاص تجسم کنید. مثلا مراحل رونویسی و ترجمه را در ذهن خود مرحله به مرحله تجسم کنید یا از انیمیشن های آموزشی استفاده کنید.
 3. اصل سوم استفاده از کدگذاری است. مثلا انسولین، س دارد پس موقع سیری ترشح میشود و گلوکاگون گ دارد و موقع گرسنگی ترشح می‌شود! توجه کنید که کدگذاری باید مطلب را ساده‌تر کند نه پیچیده‌تر! عده‌ای از عزیزان کدهایی تدریس می‌کنند که حفظ کردن کد سخت‌تر از خود مطلب است!!
 4. اصل چهارم تکرار فراوان است. بدیهی است که مطالبی که در حافظه بلندمدت ما ثبت شده‌اند، دفعات بسیار زیادی تکرار شده‌اند.

اما سوال مهم این است که چگونه با کمترین تعداد دفعات تکرار مطالب را به حافظه بلند‌مدت خود منتقل کنیم؟
جعبه لایتنردر دهه ۱۹۷۰ دانشمندی به نام سباستین لایتنر، شیوه‌ای را ابداع کرد که به وسیله جعبه‌ای به نام جعبه لایتنر، این مشکل را تا حد زیادی حل کرد. البته بعد از ابداع این روش، بارها مورد اصلاح قرار گرفت و به شیوه‌ی کنونی تبدیل شده‌است.

به همه دانش‌آموزان فیش‌نویسی و استفاده ازین جعبه را توصیه می‌کنم. ما در کارگاه‌های آموزشیمان، اصول فیش‌نویسی و کار با این جعبه را به صورت کاملا اصولی و پیشرفته آموزش می‌دهیم

هم چنین برای زیست نظام جدید، فلش کارت آماده تهیه کرده‌ایم تا در زمان شما صرفه جویی شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد این محصول، روی لینک زیر کلیک کنید:

فلش کارت زیست کنکور

۱- با رعایت اصول درک صحیح مطلب، تصویرسازی، کد گذاری و تکرار فراوان می‌توانید، مفاهیم زیست کنکور را از حافظه کوتاه مدت خود به بلند مدت خود منتقل کنید.

۲- با استفاده از جعبه‌ی لایتنر میتوانید با کمترین تعداد دفعات تکرار، مطالب را به حافظه بلند مدت خود منتقل کنید.

 چگونه زیست کنکور را مرور کنیم؟

نحوه مرور زیست مشکلی است که خیلی از دانش‌آموزان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. دلیل آن هم حجم زیاد مطالب حفظی است که مرور زیست را نسبت به دروسی مثل ریاضی و فیزیک بسیار دشوارتر کرده است. اما راه حل چیست؟

ابتدا توصیه میکنم کلیپ زیر را راجع به مرور زیست تماشا کنید:

 

همچنین اگر از سرعت اینترنت شما کم است، می‌توانید فایل صوتی زیر را راجع به مرور زیست بشنوید:

 

شما ۳ راهکار کاملا عملی یاد می‌دهم تا دیگر مشکلی در مرور زیست نداشته باشید.

۱- استفاده از حافظه بلند مدت:

یکی از دلایلی که مرور زیست را بسیار دشوار می‌کند، استفاده از حافظه کوتاه‌مدت به جای بلندمدت است. مثلا شب امتحان نهایی شما صرفا از حافظه کوتاه‌مدت خود استفاده می‌کنید ولی برای کنکور این مسئله کاملا متفاوت است.
اجازه دهید با یک مثال کمی این موضوع را برای شما روشن‌تر کنم. از شما می‌پرسند که نام نویسنده شاهنامه چیست؟ شما بی‌درنگ می‌گویید فردوسی! چون این مطلب با تکرار زیاد از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت شما منتقل شده ولی اگر از شما بپرسند نام نویسنده کتاب “نون و‎القلم”  چیست یا نمی‌دانید یا اگر بدانید به سختی و با کمی شک پاسخ خواهید داد.
پس با انتقال مطالب به حافظه بلند‌مدت خود، مرور زیست را برای خودتان بسیار ساده کنید؛ در حدی که با تورق کتاب درسی همه مطالب به سرعت از ذهنتان عبور کنید!!!

۲- مطالعه کتاب درسی:

بهترین منبع برای مرور، کتاب درسی است. حجم آن معقول است و منبع اصلی طرح سوالات است. برای مرور از درسنامه‌های خلاصه شده و یا حجیم به شدت خودداری کنید.

۳- تست‌های سراسری و آزمون‌های آزمایشی معتبر:

برای مرور تست بهترین منبع تست‌های سراسری سال‌های گذشته است. دانش‌آموزان نظام جدید در بعضی از فصول به دلیل محتوای جدید، منبع تست سراسری ندارند. به همین دلیل توصیه میکنم از سوالات آزمون‌های آزمایشی معتبر مانند قلم‌چی استفاده کنند.
کتاب زیست نشر الگو این تست‌ها را به تفکیک جمع‌آوری کرده است.

۳ راهکار اصولی برای مرور زیست کنکور:

۱- استفاده از حافظه بلند مدت

۲- کتاب درسی (به عنوان منبع مرجع)

۳- استفاده از تست های سراسری و آزمون های آزمایشی معتبر

چگونه زیست کنکور را خلاصه‌ نویسی کنیم؟

ابتدا توصیه می‌کنم کلیپ زیر را راجع به خلاصه نویسی زیست کنکور تماشا کنید:

 

در صورتی که سرعت اینترنت شما کم است، میتوانید فایل صوتی زیر را راجع به خلاصه نویسی زیست کنکور بشونید:

 

 

خلاصه زیستبسیاری از دانش‌آموزان راجع به روش‌های خلاصه نویسی زیست از من سوال می‌پرسند در صورتی که در عمل خلاصه زیست هیچ فایده‌ای ندارد!!! همه ما برگه‌های خلاصه را برای مرور استفاده می‌کنیم ولی همانطور که در قسمت مرور زیست توضیح دادم استفاده از جزوات خلاصه برای مرور زیست کاری کاملا اشتباه است.

البته در درس‌هایی مانند ریاضی و فیزیک و حتی شیمی خلاصه نویسی کاملا مفید و اثرگذار است ولی در درس زیست به دلیل سبک خاص سوالات آن بهتربن منبع برای مرور، کتاب درسی است نه جزوات متفرقه.

نکته آخر اینکه برای تثبیت یادگیری خود می‌توانید بدون نگاه کردن به کتاب، مطالب زیست را به صورت نموداری و شماتیک به زبان خودتان، روی کاغذ رسم کنید ولی این برگه به هیچ وجه منبع مناسبی برای مرور نیست و صرفا جهت تمرین و بازی ذهن است.

بنابراین در زیست کنکور نیازی به خلاصه نویسی نیست و برای مرور آن، از کتاب درسی استفاده کنید.

 روزی چند ساعت زیست بخوانیم؟

ابتدا توصیه میکنم فیلم زیر را درباره ی ساعت مطالعه زیست تماشا کنید:

 

زیست کنکور ساعت مطالعههمانطور که متوجه شدید، این سوال جواب معینی ندارد بلکه کاملا به وضعیت تحصیلی شما بستگی دارد. مثلا اگر پایه زیست خوبی دارید نیاز به ساعت مطالعه بالا ندارید و یا اگر فارغ التحصیل رشته‌های فنی مانند مهندسی مکانیک، برق، عمران و … هستید نیاز به ساعت مطالعه بالایی برای این درس دارید.

توصیه میکنم در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنید و با تحلیل کارنامه خود توسط خودتان و یا مشاور کنکورتان، ساعت مطالعه زیست و سایر دروس را تعیین کنید.

برای مطالعه بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:

ساعت مطالعه زیست 

پس در یک جمع‌بندی:
ساعت مطالعه زیست ما کاملا به وضعیت تحصیلی ما بستگی دارد و با شرکت در آزمون‌های آزمایشی و تحلیل آن، میتوانیم ساعت مطالعه را تعیین کنیم.

برای زیست کنکور از جزوه استفاده کنیم یا کتاب کمک آموزشی؟

با خرید جزوات زیست متفرقه، وقت و هزینه خود را هدر می‌دهید!!! ویدئوی زیر را حتما ببینید:

 

بسیاری از دانش آموزان ذهنیت بسیار خاصی نسبت به جزوات زیست دارند و آن را یک گنج فوق العاده ارزشمند می‌دانند! و برای بدست آوردن و خریدن آن هزینه های زیادی می‌پردازند.

تفاوت میان جزوه و کتاب کمک آموزشی:

همانطور که می‌دانیم، مطالب کتاب کمک آموزشی دارای یک نظم خاص، صفحه آرایی منظم و…  در نهایت یک محصول آموزشی حرفه‌ای و کامل می‌باشد. به طور کلی کتاب کمک آموزشی از نظر محتوا و نگارش بسیار قوی تر از جزوه است.

در سالی که کنکور داشتم، در درس فیزیک کتاب گاج سفید (نقره‌ای الان!) بهترین منبع بود.این کتاب دارای درس نامه ها و پاسخ نامه های تشریحی کاملی است. بنابراین با یک قیمت مناسب میتوانید یک محتوای طبقه بندی شده و کارامد را تهیه کنید. در حال حاضر هم به اعتقاد من و بسیاری از همکاران، کتاب سیر تا پیاز گاج و گاج نقره‌ای قوی‌ترین منبع متنی برای مطالعه فیزیک کنکور است.

بسیاری از شما عزیزان این سوال را از ما پرسیده اید که چرا جزوه نداریم؟ باید عرض کنم که توصیه من به دانش اموزان نظام قدیم همیشه این بوده نشر الگو را تهیه کنید چون دارای درسنامه های خوب ، تست های سراسری همراه با پاسخ تشریحی نسبتا خوب است. تنها جزوه‌ای که من تولید کردم، جزوه کم حجم ستارگان تست زنی می‌باشد و اگر محتوای این جزوه در بازار کنکور مشابهی داشت آن را هم تولید نمی‌کردم!

من هم در سالی که کنکور دادم با اینکه کتاب‌های کمک آموزشی زیست بسیار ضعیف‌تر از امروز بود اما از هیچ جزوه زیست کنکوری استفاده نکردم!

کتاب درسی

از کتاب درسی زیست نیز به هیچ وجه غافل نشوید. در برخی دروس مانند ریاضی و فیزیک کتاب درسی نقش مهمی ندارند ولی به عنوان مثال در مورد درس دین و زندگی، خود کتاب منبعی فوق العاده مهم است و کتاب کمک اموزشی نقش خیلی کمرنگی دارد.در مورد زیست هم، کتاب درسی و درسنامه های کتاب‌های کمک آموزشی مفید می‌باشد و جزوه هم در بعضی موارد استثنایی می‌تواند مفید واقع شود.

پس در یک جمع‌بندی:
به طور کلی برای درس زیست سراغ جزوه نروید، بلکه فقط از کتاب درسی، کتاب های کمک آموزشی معتبر و فیلم‌های آموزشی مناسب استفاده کنید.

  زیست ترکیبی چیست؟

زیست ترکیبی کنکوریکی از سوالات رایجی که پرسیده می­شود این است که چگونه به به سوالات ترکیبی زیست کنکور پاسخ دهیم. از دید من به عنوان یک رتبه برتر کنکور و کسی که چند سال در آموزش زیست کنکور فعالیت دارد، اکثر روش­هایی که به شما گفته می­شود کاملا خطاست و فقط باعث سردرگمی شما و حفظ مطالب بسیار حجیم و سنگین می‌­شود که نتیجه­ی مطلوبی را به همراه ندارد.

فرمول موفقیت در این گونه سوالات بسیار ساده است.

قدم اول مطالعه اصولی زیست است که در ابتدای همین مقاله کامل توضیح دادم.

قدم دوم ترکیبی فکر کردن است؛ یعنی ذهن شما بتواند بین فصل­ها و مباحث و همچنین گزینه‌­ها و صورت سوال ارتباط برقرار کند.

نکته بسیار مهمی که بر آن تاکید دارم، نحوه ترکیبی فکر کردن است نه ترکیبی خواندن!
شما باید با، شرکت در آزمون‌های آزمایشی، حل تست‌های کنکور سازمان سنجش و … نحوه ترکیبی فکر کردن را در ذهن خود پرورش دهید. خواندن جزوات ترکیبی و کتاب­های قطور ترکیبی راه اشتباهی است که متأسفانه بسیاری دانش­‌آموزان آن را امتحان می‌­کنند و به علت حجم زیاد مطالب و عدم دریافت نتیجه­‌ی دلخواه، خیلی زود از درس خواندن مأیوس می‌­شوند.

پس برای پاسخ دادن سؤالات ترکیبی زیست، نیازی به جزوات و کتاب­‌های حجیم ترکیبی ندارید. شما به دو ابزار مهم نیاز دارید:

 1. ذهنی آماده و مسلط که مطالب مفاهیم هر فصل را سر جای خود به‌خوبی یاد گرفته
 2. ذهنی که مهارت ترکیبی فکر کردن را با حل تست‌های مختلف و شرکت در آزمون‌های آزمایشی به دست آورده
بهترین آزمون آزمایشی برای کنکور چیست؟

از دید من و سایر رتیه‌های برتر دو آزمون قلم چی و سنجش بهترین آزمون برای کنکور‌هاست. توصیه میکنم فیلم زیرا را تماشا کنید و برای مطالعه بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید:

آزمون آزمایشی

 آیا شرکت در آزمون آنلاین زیست و سایر دروس کنکور برای ما مفید است یا نه؟

 

آزمون آنلاین زیست

با پیشرفت در زمینه دیجیتال، برگزاری آزمون‌های آنلاین و مجازی هم به بازار کنکور پیوست. ولی به یک نکته توجه داشته باشید که کنکور، آزمونی کاغذی، آفلاین و حقیقی است و پاسخ دهی به آن با آزمون آنلاین کمی تفاوت دارد.

آزمون حقیقی در شرایط خاصی برگزار می‌شود که تفاوت‌های زیادی با آزمون آنلاین دارد. مثلا نشستن بر روی صندلی حوزه برگزاری، توزیع دفترچه، پاسخنامه کاغذی و … .
پس آزمون آنلاین به دلیل شرایط متفاوت آن از آزمون حقیقی، نمی‌تواند معیار مناسبی برای سنجش عملکرد شما در جلسه کنکور باشد.

از طرفی آزمون دادن، باعث یادگیری بیشتر شما خواهد شد چه آنلاین باشد و چه آفلاین!

پس در یک جمع‌بندی:
شرکت در آزمون‌های آنلاین توصیه می‌شود ولی به هیچ وجه جایگزین آزمون‌های آزمایشی حقیقی مانند قلم‌چی و … نیستد و در اولویت دوم شما قرار می‌گیرند.

 زیست را در ترتیب پاسخگویی در دفترچه کنکور، کجا قرار دهیم؟

یکی از معضلاتی که دانش آموزان کنکور تجربی دارند، ترتیب پاسخگویی به سوالات دفترچه کنکور است، مخصوصا دروس اختصاصی مانند زیست و …!

آیا ترتیب پیش فرض دفترچه کنکور تجربی، ترتیب مناسبی است؟

همانطور که می‌دانیم ترتیب دفترچه کنکور تجربی : زمین شناسی، ریاضی، زیست، فیزیک و شیمی است و در حالت پیش فرض ترتیب نسبتا معقولی است زیرا بعد از یک درس محاسباتی، یک درس نسبتا حفظی قرار داده شده است تا ذهن خسته نشود، ولی راهکار مناسبی برای همه دانش آموزان نیست.

آیا ترتیب پاسخگویی برای همه افراد باید یکسان باشد؟

جواب قطعا خیر است. مثلا دانش آموزی در درس ریاضی بسیار ضعیف است ولی پایه زیست قوی ای دارد؛ اگر ابتدا به سراغ ریاضی برود دچار اتلاف وقت، افت روحیه و خستگی ذهن می‌شود. پس همانطور که متوجه شدید یکی از قوی ترین استراتژی ها، در اولویت قرار دادن دروسی است که در آن قوی هستیم.

اگر روزهای نزدیک به کنکور باشد و احساس کنم روشم غلط بوده، آیا ترتیب پاسخگویی ام را می­توانم اصلاح کنم؟

در روزهای پایانی، به هیچ وجه عادت خود را تغییر ندهید زیرا این موضوع فقط باعث آسیب به رتبه شما می‌شود و با همان سیستم قبلی خود ( هرچند اشتباه) جلو بروید.

چگونه بفهمم بهترین ترتیب برای من کدام است؟

با شرکت در آزمون‌های آزمایشی متعدد مانند قلم چی، با آزمون و خطا به مرور متوجه خواهید شد که بهترین ترتیب ممکن برای شما کدام است. فراموش نکنید که شرکت در آزمون‌های آزمایشی به صورت منظم و طولانی، یکی از ویژگی های مهم یک رتبه برتر کنکور است. به جای آنکه طعم تلخ شکست را در کنکور تجربی بچشید سعی کنید در آزمون‌های آزمایشی شکست بخورید تا به مرور وضع خود را اصلاح کنید و در جلسه کنکور موفقیت شیرینی را تجربه کنید.

همانطور متوجه شدید که ترتیب ثابتی برای پاسخگویی وجود ندارد. هر کس با توجه به این که در کدام درس قوی تر است باید آن را در اولویت قرار دهد. همچنین سعی کنید دروس محاسباتی و حفظی را یک در میان بچینید. مثلا  اگر در فیزیک و زیست قوی هستید و قصد قبولی در رشته های زیرگروه ۱ دارید (زمین شناسی در آن ضریب صفر دارد) اینگونه باید عمل کنید:

 • زیست ( حفظی)
 • فیزیک ( محاسباتی)
 • شیمی ( حفظی)
 • ریاضی ( محاسباتی)

البته ترتیب دیگری را هم میتوان قائل شد:

 • فیزیک
 • زیست
 • ریاضی
 • شیمی

که این دو ترتیب را در آزمون‌های آزمایشی می‌توانید تست کنید تا متوجه شوید کدام برای شما مناسبتر است.

پس در یک جمع‌بندی:
ترتیب ثابتی برای پاسخگویی وجود ندارد. هر کس با توجه به این که در کدام درس قوی تر است باید آن را در اولویت قرار دهد. همچنین سعی کنید دروس محاسباتی و حفظی را یک در میان بچینید.

 بودجه بندی سوالات زیست کنکور چگونه است؟ (فعلا برای نظام قدیم!)

هدف از دانستن بودجه بندی سوالات زیست کنکوراین سوال این است که بدانیم بر کدام فصل­ها باید تمرکز بیشتری داشته باشیم.

قبل از آنکه پاسخ این سوال را بدهم باید چند نکته مهم را متذکر شوم. نکته اول اینکه معمولا هر فصلی که پر سوال­تر باشد، حجیم­تر نیز می­باشد.
نکته دوم اینکه بسیاری از سوالات کنکور ترکیبی هستند و دقیقا نمی­توان آن سوال را به یک فصل خاص اختصاص داد. از طرفی از سه فصل اول زیست سال دوم دبیرستان، معمولا به طور مستقیم تستی طرح نمی­شود ولی نکات آن در تست­های کنکور به صورت پراکنده استفاده شده و به نحوی جز مطالب پایه­ای محسوب می شوند.
نکته آخر اینکه در هر سال کمی بودجه­‌بندی سوالات زیست کنکور تغییر می‌­کند، مثلا یک سال از فصل گوارش تست­های زیادی طرح می شود ولی سال بعد شاهد تست­های اندکی خواهیم بود.

بنابراین اعدادی که در زیر نوشته­ام میانگین چند سال گذشته است و تقریبی!

گوارش: ۳ تست

گردش مواد: ۴ الی ۵ تست

تنفس:۱ تست

کلیه: ۱ الی ۲ تست

حرکت: ۱ الی ۲ تست

ایمنی: ۲ تست

عصب: ۲ تست

حواس: ۱ تست

هورمون : ۱ الی ۲ تست

میوز، میتوز و ماده ژنتیک: ۲ تست

ژنتیک و خاستگاه آن: ۴ تست

تولید مثل گیاهان: ۲ الی ۳ تست

رشد و نمو گیاهان: ۲ تست

تولید مثل: ۲ الی ۳ تست

پروتئین سازی: ۲ تست

تکنولوژی زیستی: ۱ تست

پیدایش و گسترش زندگی: ۱ تست

تغییر و تحول گونه­‌ها: ۱ تست

ژنتیک جمعیت: ۲ الی ۳ تست

پویایی جمعیت: ۱ تست

رفتارشناسی: ۲ تست

شارش انرژی: ۵ الی ۶ تست

ویروس و باکتری: ۲ تست

آغازیان: ۲ الی ۳ تست

قارچ: ۱ تست

۶ اصل مهم در زیست کنکور کدامند؟

 • زیست مفهومی چیست؟6 اصل مهم در زیست کنکور
 • تکنیک تست‌زنی چیست؟
 • زیست ترکیبی به چه معناست؟
 • چگونه در درس زیست به تسلط برسم؟
 • استراتژی چیست؟

این ۶ اصل را در یک فیلم ۳۵ دقیقه‌ای توضیح داده‌ام. تا امروز حدود ۱۸۰ نفر این فیلم راه تهیه کرده‌اند و نظرشان راجع به مطالعه زیست کنکور بسیار تغییر پیدا کرده است!!!

برای شما یک پیشنهاد ویژه دارم!!

این فیلم را با تخفیف ۷۵ درصدی و پرداخت تنها ۲ هزار تومان انجام دهید.
اگر تا الان خریدی از ما انجام نداده‌اید، این یک فرصت عالی است تا با پرداخت فقط ۲ هزار تومان یکی از محصولات ارزان ما را امتحان کنید.

  آیا منابع زیست نظام قدیم، برای زیست نظام جدید مناسب است؟

ابتدا توصیه میکنم فایل صوتی زیر را راجع به تغییرات زیست نظام جدید بشونید:

یکی از مشکلات بزرگی که دانش‌آموزان نظام جدید با آن مواجه هستند، کافی نبودن منابع تستی و آموزشی نسبت دانش‌آموزان نظام قدیم است.
البته در زمینه کتاب‌های کمک‌آموزشی نگرانی خاصی وجود ندارد چون ناشران حال حاضر با سرعت تمام و در کمترین زمان ممکن کتاب جدید را وارد بازار می‌کنند.
اما فیلم‌های آموزشی مخصوص نظام جدید، مخصوصا فیلم‌های باکیفیت و مناسب این موضوع کمی با تأخیر رخ می‌دهد و دانش‌آموزان مدام این نگرانی را دارند که فیلم‌های نظام قدیم برای آن‌ها مناسب خواهد بود یا نه؟

زیست بدن انسانبه طور کلی مباحث گیاهی نظام جدید بسیار متفاوت از نظام قدیم است و به هیچ وجه آن‌ها را مطالعه نکنید! ولی در زیست بدن انسان این اختلاف کمترین میزان ممکن است و شاید بتوان گفت حدود ۸۰درصد موارد مشابه نظام قدیم است!
در مباحث جانوری هم میتوان گفت حدودا ۶۰ درصد موارد مشابه است.

 • پس اگر مجبور بودید یک مبحث را از نظام قدیم مطالعه کنید، آن مبحث بدن انسان است.

فعلا برای جبران کمبود منابع تستی و آموزشی برای زیست نظام جدید:

می‌توان فقط برای مطالعه مبحث جانوری و بدن انسان از زیست نظام  قدیم استفاده کرد.

چگونه زیست را ۵۰ بزنیم؟

50 درصد زیست کنکور

جواب به این سوال کمی پیچیده است. سوالات زیست کنکور با ریاضی، فیزیک و … بسیار متفاوت است. درصد زیادی از سوالات ترکیبی هستند و با حذف فصل‌های زیست درصد شما بسیار لطمه خواهد خورد. پس استراتژی حذف فصل، استراتژی کاملا شکست خورده‌ایست.

استراتژی درست این است که شما سوالات سخت زیست را حذف کنید. مثلا سوالاتی که چند موردی هستند را به هیچ وجه جواب ندهید. یا سوالاتی که به صورت مسئله هستند و حل کردن آن‌ها پیچیدگی زیادی دارد مثل برخی از سوالات ژنتیک کنکور.

هم‌چنین سوالاتی هستند که نکات بسیار موشکافانه‌ای دارند یا منظور طراح از سوال شفاف و واضح نیست و یا تکنیک‌های تست‌زنی روی آن‌ها عمل نمی‌کند. این سوالات را نیز حذف کنید

به طور کلی راه حل عملی این است که تمام فصل‌ها را بخوانید هرچند سطحی و کم عمق. یعنی فرق بین درصد بالا و پایین زیست کنکور در عمق مطالعه است نه تعداد فصل‌های مطالعه شده.

هم‌چنین اگر برای منبع تست‌زنی فقط قصد انتخاب یک منبع را دارید، آن منبع تست‌های کنکور سراسری سال‌های گذشته است. این گنج بزرگ را به هیچ وجه از دست ندهید. بالا زدن تست‌های سال‌های گذشته می‌توان به یک درصد معقول در زیست رسید.

البته برای درصد‌های بالاتر باید از تست‌های آزمون‌های آزمایشی مانند سنجش و … نیز کمک گرفت و همینطور در آزمون‌های آزمایشی نیز شرکت کرد

پس مهمترین استراتژی برای کسب درصد ۵۰ در زیست کنکور:

۱- حذف سوالات چند موردی

۲- حذف برخی سوالات پیچیده ی ژنتیک

۳- حذف سوالات ناواضح که با هیچ تکنیکی حل نمیشوند.

۴- پرهیز از حذف کردن مباحث و فصل‌های مختلف زیست

ویژگی‌های یک استاد برتر زیست کنکور چیست؟

معلم زیست کنکور

اولین نکته سطح علمی استاد است. متاسفانه شاهد این هستیم که معلمانی در زیست کنکور فعالیت می‌کنند که مدرک تحصیلی آن‌‌ها دیپلم است و صرفا به دلیل صحبت‌های نمایشی و به اصطلاح شومن بودن، مطرح می‌شوند. استاد زیست باید تحصیلاتی مرتبط با زیست کنکور را داشته باشد و ترجیحا از دانشگاه‌های معتبر کشور فارغ التحصیل شده باشد.

در زمینه تست‌زنی، اساتیدی که خود رتبه‌های برتر کنکور بودند، گزینه مناسب‌تری هستند زیرا این افراد نه در تئوری، بلکه در عمل ثابت کرده‌اند که راه و روش تست‌زنی را کامل مسلط اند و تجربیات خود را میتوانند در اختیاز شما قرار دهند.

ولی تحصیلات و رتبه کافی نیست. یک استاد زیست کنکور باید بیان مناسبی داشته باشد و مفاهیم و مطالب را با کلمات حساب شده و مسیری قابل لمس به شما منتقل کند.

باید مسیر تفکر در حل یک تست و یا درک یک مفهوم مانند پروتئین‌سازی را به درستی به شما منتقل کند و دلسوزانه جهت پیشرفت شما تلاش کند.

همچنین باید منظم باشد و به تعهدات خود کاملا پایبند باشد. مثلا اگر به شما قول داده تا فلان ماه، فلان مبحث را به طور کامل تدریس می‌کند باید به قول‌‌هایش عمل کند و برنامه‌ریزی شما را به هم نزند.

یک ویژگی مهم دیگر، به روز بودن استاد است. همانطور که بشر روز به روز در حال پیشرفت در زمینه‌های مختلف است، سبک‌های آموزش نیز پیشرفت کرده‌اند. من به عنوان یک استاد زیست کنکور همیشه سعی کرده‌ام از جدیدترین شیوه‌های آموزشی مانند دوره‌های ایمیلی، آموزش در تلگرام و اینستاگرام و … استفاده کنم، زیرا معتقدم دانش‌آموزان جدید وقت زیادی از شبانه روز را در گوشی موبایل خود سپری میکنند و آموزش از طریق اینترنت و موبایل فرصت مناسبی است برای پیشرفت تحصیلی آنان.

آخرین نکته و شاید مهمترین نکته این است که یک استاد خوب به جای رویای موفقیت به شما راهکار موفقیت می‌فروشد. حتما خیلی از شما در همایش‌هایی شرکت کرده‌اید که استاد به جای آموزش نکات درسی در مورد مدل ماشین!!!، حساب بانکی!!! و … با شما صحبت می‌کند و مدام به شما می‌گوید که شما موفق می‌شوید ولی نمی‌گوید چگونه!!! اینگونه افراد به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند و از شرکت در کلاس‌ها و همایش‌های آن‌ها پرهیز کنید. حرف‌های آن‌ها ظاهر جذاب و فریبنده‌ای دارد ولی در عمل باعث سقوط و به حاشیه رفتن شما می‌شود.

پس در یک جمع‌بندی ویژگی‌های یک استاد برتر زیست کنکور:

۱- سطح علمی مناسبی داشته باشد.

۲- بیان شیوا و مناسبی داشته باشد.

۳- منظم و متعهد باشد.

۴- به روز باشد و از شیوه‌های نوین آموزشی استفاده کند

۵- به جای رویای موفقیت، راهکار موفقیت را به شما عرضه کند

زیست کنکور را مبحثی بخوانیم یا فصلی؟

اینکه زیست کنکور را مبحثی بخوانیم یا فصلی یکی از سوالات رایج دانش‌آموزان است. دلیل آن وجود جزوات، کتب کمک‌آموزشی و فیلم‌های مبحثی زیست کنکور است.

من به دو دلیل بسیار مهم به دانش آموزان توصیه میکنم که فصلی بخوانند:

یکی از دلایل آن این است که آزمون‌های آزمایشی قلم‌چی عمدتا به صورت فصلی پیش می‌روند و معمولا در آزمون‌های پایانی به صورت کاملاً مقطعی مبحثی می‌شوند.

از طرفی مطالعه مبحثی یک مشکل بزرگ دارد و آن هم این است که علاوه بر آزمون، با مدرسه هم هماهنگ نیست. مثلا مبحث گیاهی زیست، به صورت پراکنده در فصل‌ها و سال‌های مختلف وجود دارد و شما اگر دانش آموز یازدهمی یا سوم دبیرستانی باشید راجع به مطالب گیاهی زیست دوازدهم یا پیش‌دانشگاهی آموزش ندیده‌اید و همین موضوع باعث می‌شود آموزش شما کمی لطمه ببیند.

اگر تجربه کنکور قبلی دارید و پایه زیست شما قابل قبول است میتوانید به صورت مبحثی بخوانید ولی بازهم مشکل برنامه آزمون حل نخواهد شد!

توصیه من این است که خود را درگیر دردسر نکنید و زیست کنکور را به صورت فصلی پیش ببرید.

من و دوستانم هم در سال کنکورم زیست را به صورت فصلی مطالعه کردیم و نتیجه بسیار خوبی گرفتیم

بزرگترین معایب مطالعه مبحثی زیست:

عدم هماهنگی با مدرسه و آزمون ها ⇐ بنابراین بهتر است فصلی خوانده شود ( به روش خودم و سایر رتبه‌های برتر)

آیا در کلاس‌های کنکور زیست شرکت کنیم یا نه؟

کلاس زیست کنکور

 

اینکه در کلاس‌های کنکوری زیست شرکت کنیم یا نه به دو مورد اصلی بستگی دارد:

۱- سطح علمی زیست شما

۲- کیفیت کلاسی که در آن شرکت می‌کنید

ابتدا درباره سطح زیست صحبت کنیم:

اگر شما دانش‌آموزی با پایه ضعیف هستید و مثلا امتحان نهایی را با نمره ۱۴ قبول شدید، کلاس نکته تست و اصطلاحا کنکوری مناسب شما نیست زیرا شما در پله اول آموزش یعنی «مفهوم» مشکل دارید.

برای رفع این مشکل چند راه وجود دارد:

۱- معلم زیست خصوصی: این بهترین روش و البته گران‌ترین روش است. از معلم خود بخواهید مباحث را کاملا پایه‌ای و مفهومی به شما تدریس کند.

برای صرفه‌جویی در هزینه می‌توانید دوستان خود را که هم‌سطح شما هستند به این کلاس دعوت کنید تا هزینه بین شما پخش شود و کلاس زیست به صورت گروهی تشکیل شود.

۲-  شرکت در کلاس‌های زیست: این گونه کلاس‌ها بیشتر در مدارس تشکیل می‌شوند و آموزشگاه های کنکور تمایلی به برگزاری اینگونه کلاس‌ها ندارند. میتوانید با یک استاد زیست خوش‌بیان و ماهر این کلاس‌ها را با مدیریت خودتان و با همراهی دوستانتان برگزار کنید. کافیست یک کلاس کرایه کنید و هزینه استاد را بین خودتان پخش کنید. این روش بسیار ارزان‌تر از روش قبلیست ولی به دلیل تعداد بالای دانش‌آموزان حاضر در کلاس، کیفیت گزینه قبلی را ندارد

۳- استفاده از فیلم‌های مفهومی زیست:

این روش کم‌هزینه ترین روش است و اگر از فیلم باکیفیت استفاده کنید بهترین روش! زیرا هر زمانی که بخواهید می‌توانید فیلم‌ها را ببینید و از تدریس بهترین اساتید کنکور تهران بهره ببرید

با مراجعه به لینک زیر می‌توانید فیلم‌های مفهومی ما را ببنیید:

فیلم آموزش مفهومی زیست کنکور

تضمین زیست کنکور

تمامی فیلم‌های آموزشی ما تضمین ۹۰روزه دارند یعنی اگر بعد از تهیه تا ۹۰روز احساس کردید مفید نیستند می‌توانید محصول را پس داده و کل پول ارزشمند خود را پس بگیرید. هیچ محصولی در بازار زیست کنکور چنین تضمیمی را ندارد!!

بنابراین:

 1. شرکت در کلاس‌های زیست کنکور به وضعیت تحصیلی شما و کیفیت کلاس مورد نظر بستگی دارد.
 2. اگر در سطح بالایی از زیست قرار دارید، شرکت در کلاس کنکوری توصیه نمی‌شود!
 3. یربازده ترین و کم هزینه ترین روش برای دانش آموزانی که پایه‌ی ضعیفی از درس زیست دارند و به درک درستی از این درس نرسیده اند، استفاده از فیلم‌های مفهومی با کیفیت است که توسط مجرب ترین اساتید کشور تدریس شده اند.

بهترین کتاب کمک آموزشی برای زیست کنکور چیست؟

این سوال کمی به سلیقه شما هم بستگی دارد. به طور کلی منبعی مناسب است که:

۱- حجم معقول داشته باشد

۲- تست‌های سراسری و آزمون‌های معتبر آزمایشی را جمع‌آوری کرده باشد

۳- درسنامه‌های کاربردی و با حجم معقول داشته باشد

۴- پاسخنامه تشریحی کاملا شفاف و روانی برای تست‌ها داشته باشد.

زیست الگو۵- صفحه‌آرایی زیبا و نگارش شیوایی داشته باشد.

در حال حاضر توصیه من برای دانش‌آموزان نظام قدیم، کتاب زیست نشر الگو است. البته این به این معنا نیست که تمام معیار‌های بالا را کاملاً شامل می‌شود ولی در کتاب‌های بازار از دید من بهترین گزینه است.

زیست خیلی سبز

برای دانش‌آموزان نظام جدید، هم کتاب زیست خیلی سبز را برای زیست سال دهم و یازدهم توصیه میکنم. البته کتاب میکروی گاج هم انتخاب مناسبی است ولی همانطور که در ابتدا هم گفتم انتخاب بین این دو کمی هم به سلیقه شما بستگی دارد. به کتاب‌فروشی مراجعه کنید و با یک نگاه دقیق ببینید کدام کتاب به سلیقه شما نزدیک تر است.

کتاب فاگوزیست از دید من کتاب مناسبی نیست زیرا همانطور که گفتم حجم معقولی ندارد و به جای منظم کردن ذهن شما، ذهنتان را آشفته می‌کنم.

این نظر شخصی بنده است و معرفی این کتاب‌ها برای من منفعتی ندارد.

پس در نهایت توصیه من در مورد کتاب کمک آموزشی برای زیست کنکور:

برای داوطلبان نظام قدیم، کتابنشر الگو و برای داوطلبان نظام جدید کتاب خیلی سبز ( اولویت اول) و کتاب میکروگاج ( اولویت دوم) مناسب می‌باشد.

مشاوره

اگر شما هم احساس می‌کنید سوال بسیار مهمی راجع به زیست کنکور دارید که در این مقاله به آن پرداخته نشده‌است، زیر همین پست، نظر خود را بنویسید.

با آرزوی موفقیت برای همه شما عزیزان کنکوری، روح اله ابوالحسنی

  روح اله ابوالحسنی

  همیشه آرزو داشتم بعد از کنکور، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

  درباره این مطلب نظر دهید !

  پرفروش‌ترین محصولات

  محصولاتی که بهترین بازخورد را داشته‌اند

  پیشنهاد ‌‌ امروز

  هر کنکوری موفقی می‌داند قبل از اینکه شروع به مطالعه‌ی جدی هر درسی بکند باید نحوه صحیح مطالعه، منابع مناسب و ... را بداند تا در وقت و هزینه‌اش صرفه‌جویی شود. بارها در آزمون‌های آزمایشی تجربه کرده‌اید

  مشاهده