دانلود پادکست (فایل صوتی) رایگان زیست شناسی کنکور دانلود رایگان

راهکار های مقابله با افکار منفی کنکور

راهکار های مقابله با افکار منفی کنکور
  مشاوره کنکور, مقالات   زمان مطالعه دقیقه  19 / 11 / 1397

راهکار های مقابله با افکار منفی کنکور

در گوشه‌ای نشسته بود و در فکر فرو رفته بود؛ با اینکه از چند ماه پیش، تلاش کرده بود و بخوبی درس می‌خواند، اما امروز وقتی که در آزمون آزمایشی نمره خوبی کسب نکرد، حسابی ناامید شد و دوباره افکار منفی کنکوری به سراغش آمد…

آهی کشید و گفت: «اصلاً این چه وضعیه؟ چرا این طوری می‌شه؟ چرا با اینکه این همه درس خوندم بازم نتونستم نمره خوبی در آزمون بگیرم؟ نکنه شیوه خوندنم ایراد داشته؟ نکنه کنکورم همین طوری بشه؟ و هزاران فکر منفی دیگر که در عرض چند دقیقه توانست افکارش را درهم بریزد.

این نگرانی ها طبیعی است، هر چه قدر به کنکور نزدیک می‌شویم، افکار مختلف، ذهن بعضی از کنکوری‌ها را به هم می‌ریزد. این مساله معمولا در بهمن ماه که داوطلب خود را نزدیک به دوران جمع بندی می‌بیند بیشتر می‌شود، به طوری که بسیاری از داوطلبان کنکور برای خارج کردن خود از زیر فشار کنکور قید کنکور را می‌زنند! باید گفت احساسات منفی و نگرانی درباره کنکور، ممکن است که به صورت کم یا زیاد بر عملکرد شما کنکوری‌های عزیز تاثیر بگذارد و علاوه بر اینکه وقت شما را بگیرد، باعث تحلیل یادگیریتان شود.

به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا راهکارهایی را به شما ارایه دهیم که با این افکار منفی و احساس آزار دهنده مقابله کنید و تا زمان کنکور پرنشاط و با انرژی برنامه مطالعاتی خود را به خوبی ادامه دهید.

از جمله این راهکار های مقابله با افکار منفی کنکور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- هر کاری را که با موفقیت انجام داده اید، یادداشت کنید. راهکارهای مقابله با افکار منفی کنکور

مسلما شما تاکنون موفقیت های تحصیلی و یا غیر تحصیلی داشته اید تا بتوانید آنها را یادداشت کنید.

۲- برای هر فکر منفی، به راه حل های منطقی فکر کنید. راهکارهای مقابله با افکار منفی کنکور

مثلا اگر درس زیست را بخوبی مطالعه کرده‌اید ولی در آزمونی که شرکت کرده‌اید، نتوانسته‌اید که بخوبی به تست‌های درس زیست  پاسخ دهید. به جای استرس و نگرانی سعی کنید به این سؤال پاسخ دهید که چه کاری باید انجام دهید. برای پاسخ به این سؤال، چند راه حل را در نظر بگیرید؛ مثلاً در مدت باقی‌مانده، در این درس، تستهای بیشتری بزنید و یا اگر در مفاهیم مشکل دارید، مطالبی را که از این موقع به بعد در برنامه خود قرار میدهید، با اصول بهتری مطالعه کنید.

۳- شادابی تان را حفظ کنید: راهکارهای مقابله با افکار منفی کنکور

آرامش با شادابی ارتباط مستقیم دارد. آن قدر حجم کار خود را زیاد نکنید و به خود سخت نگیرید که هرچه به کنکور نزدیک‌تر شوید، خستگی و بی حوصلگی، شما را فراگیرد. باید آن قدر سرحال و شاداب باشید که این چند ماه آینده را به خوبی پشت سر بگذارید و وقتی به روز کنکور می‌رسید، با روحیه‌ای آماده سر جلسه آماده شوید.برای سرحالی و شادابی، رعایت چند نکته لازم است:

 •  نظم
 •  ورزش و نرمش که حتماً باید هر روز انجام شود. هر قدر که برایتان امکان پذیر است، بخصوص اول صبح،حرکات ورزشی انجام دهید. این توصیه را برای روز کنکور هم فراموش نکنید،
 •  تغذیه مناسب
 •  مهم تر از همه هم داشتن تفکر و انرژی مثبت.

۴– تنظیم ساعت بیولوژیک: راهکارهای مقابله با افکار منفی کنکور

بسیاری از داوطلبان، ممکن است که به دلیل نزدیک شدن به کنکور، بیش از توان و انرژی خود از خود و مغزشان کار کشیده و ساعات زیادی را صرف مطالعه کنند. این موضوع در کنار تحرک نداشتن، باعث می شود تا احساسات منفی هم به دلیل خستگی به سراغ داوطلبان بیاید. به این موضوع توجه داشته باشید که بازدهی خوب، همیشه نتیجه یک مغز آماده و به دور از خستگی است؛ پس ساعت‌های خواب و بیداری خود را تنظیم کنید. همچنین خوب بخوابید و اوقاتی را برای استراحت خود در نظر بگیرید. تا دچار استرس و اضطراب کمتری شوید.

۵- ذکر خدا ،آرامش بخش دل ها راهکارهای مقابله با افکار منفی کنکور

به عنوان مهم‌ترین موضوع این بخش باید اشاره کنیم که تمام جریان امور دنیا در مسیر خواست خدا در حرکت است و ما نیز جزیی از این جریان هستیم. شما تلاش خود را بکنید و اجازه ندهید که موضوعات کوچک و سطحی، باعث ناامید‌یتان گردد؛ سپس به خدا توکل کنید و از او بخواهید تا بهترین ها را برای شما مقدر کند. همیشه بهترین‌ها، آنهایی نیستند که ما یا اطرافیانمان فکر می‌کنیم. گاهی بهترین بودن یک موضوع بعد از گذشت سال‌ها برای افراد مشخص می‌شود؛ بنابراین، با قلبی آکنده از ایمان به خدا، فقط تلاش کنید و نتیجه را به او واگذار نمایید.

در آخر توصیه میکنم حتما به کانال آپارات ما هم سر بزنید و با دیدن کلیپ‌های آموزشی و مشاوره‌ای، سطح تحصیلی خود را ارتقا دهید و همچنین برای افزایش بازدهی مطالعه خود به لیک زیر مراجعه کنید:

۱۰ روش افزایش بازدهی مطالعه

نویسنده: مهندس عباس امینی، مشاور ارشد نکته زیست

برای اطلاعات بیشتر در مورد طرح‌های مشاوره‌ای ما به لینک زیر مراجعه کنید:

مشاوره و برنامه‌ریزی کنکور

  روح اله ابوالحسنی

  همیشه آرزو داشتم بعد از کنکور، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  3 نظر در “راهکار های مقابله با افکار منفی کنکور

  1. E.h می گوید :

   سلام خیلی ممنون از متن فوق العادتون
   منم دقیقا همین مشکلو دارم که میخونم ولی تو ازمونام نتیجه ی خوبی نمیگیریم و نمیدونم باید چکار کنم!؟

  پرفروش‌ترین محصولات

  محصولاتی که بهترین بازخورد را داشته‌اند

  پیشنهاد ‌‌ امروز

  اگر می‌خواهید زیست کنکور را فراموش نکنید، استفاده از فلش کارت‌های زیست با جعبه لایتنر، بهترین و سریع‌ترین راه حل ممکن است.

  مشاهده