دانلود پادکست (فایل صوتی) رایگان زیست شناسی کنکور دانلود رایگان

شرکت در آزمون‌های آزمایشی چقدر مفید است؟

آزمونهای آزمایشی
  مشاوره کنکور, مقالات   زمان مطالعه دقیقه  24 / 09 / 1397

شرکت در آزمون‌های آزمایشی چقدر مفید است؟

شاید بعضی از شما داوطلبان گرامی کنکور سراسری از خود بپرسید آیا این آزمون برنامه‌ای واقعاً فایده‌ و اثری هم دارد. در پاسخ باید گفت شرکت در آزمون‌های برنامه‌ای برای داوطلبان کنکور سراسری اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد؛ زیرا:

وقتی داوطلبی می‌داند که آموخته‌های او در موعد معینی، مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرد، مطالعات خود را در مقایسه با زمانی که آزمونی در کار نیست، با سرعت و دقت بیش‌تری انجام خواهد داد. به عبارت ساده‌تر، آزمون، فعالیت درسی شما را تشدید می‌کند و وادارتان می‌کند که از وقت، بهتر استفاده کنید و سطح درسی خود را به حد امتحان برسانید .

آزمون برنامه‌ای استاندارد، میزان یادگیری و هم‌چنین نقاط ضعف و قوت داوطلبان را مشخص می‌کند و درنتیجه به آن‌ها کمک خواهد کرد تا برنامه‌ریزی‌های خود را اصولی‌تر انجام دهند.

بررسی نتایج حاصل از آزمون‌ها، به داوطلب کمک می‌کند تا بتواند موقعیت خود را نسبت به قبل، بررسی کرده و رشد یا افت تحصیلی خود را تعیین کند. داوطلب متوجه خواهد شد در چه درسی قوی یا در چه درسی ضعیف است و باید بیش‌تر مطالعه و تمرین کند. معمولا در آزمون‌های آزمایشی نیز پس از هر آزمون، کارنامه‌ای به داوطلب ارائه می‌شود که به صورت همه‌جانبه امارهایی از آزمون ارائه میدهد و داوطلب میتواند با کمک مشاور خود آزمون خود را تحلیل کند و برای ادامه مسیر مطالعاتی خود برنامه مناسبتری طراحی کند.

آزمون‌های برنامه‌ای، مطالعات داوطلبان را مهلت‌دار کرده و درنتیجه آن‌ها را وادار به فعالیت خواهد کرد.  مثلاً یک داوطلب برای یک آزمون باید بخش‌های مشخصی از یک کتاب را مطالعه و تمرین کند، بنابراین باید با یک برنامه‌ریزی درست، در یک فرصت مشخص و با توجه به تاریخ و بودجه‌بندی آزمون‌ها کتاب‌ها را مطالعه کند. به طور کلی بودجه‌بندی آزمون‌ها، به مطالعه‌ی داوطلبان نظم داده و از آشفتگی درسی و بی‌نظمی در برنامه‌ریزی آن‌ها جلوگیری می‌کند.

شرکت منظم و مستمر در آزمون‌های برنامه‌ای باعث آشنایی داوطلب با شرایط کنکور و آمادگی روحی و فیزیکی او جهت شرکت در جلسه‌ی کنکور خواهد شد. در بسیاری از موارد دیده شده که داوطلبان درس‌خوان با وجود تلاش بسیار زیاد، موفق به کسب رتبه‌ی مناسب در کنکور نشد‌ه‌اند و علت این موضوع در اکثر موارد آشنا نبودن این ‌داوطلبان با فنون آزمون بوده است. این داوطلبان به دلایلی مانند عدم تحمل ساعات طولانی آزمون، برخورد با سؤالات دشوار، عدم تمرکز در جلسه، اضطراب، تقسیم‌بندی نامناسب زمان بین تست‌ها، کنترل نکردن پاسخ‌نامه با سؤالات و… از موفقیت در کنکور باز می‌مانند.

آزمون‌های برنامه‌ای به داوطلبان کمک خواهد کرد تا حد زیادی خود را با شرایط روحی و فیزیکی آزمون سازگار کنند و هم‌چنین به جز آمادگی روحی، هنر آزمون دادن را نیز بیاموزند.

کسب موفقیت و پیشرفت در کنکورهای برنامه‌ای باعث افزایش اعتمادبه‌نفس داوطلب می‌شود، به‌خصوص برای داوطلبانی که همیشه فکر می‌کنند، عقب هستند، یک ساعت درس می‌خوانند، چند ساعت خود را با دیگران مقایسه می‌کنند. از سوی دیگر، با شرایط مشابه جلسه‌ی کنکور تا حد زیادی آشنا می‌شوند و یاد می‌گیرند چه‌طور خود را با شرایط روحی و روانی جلسه سازگار کنند. مدیریت زمان، مدیریت استرس و مدیریت اراده را به‌خوبی می‌آموزند.

ر آخر توصیه میکنم حتما به کانال آپارات ما هم سر بزنید و با دیدن کلیپ‌های آموزشی و مشاوره‌ای، سطح تحصیلی خود را ارتقا دهید و همچنین برای افزایش بازدهی مطالعه خود به لیک زیر مراجعه کنید:

۱۰ روش افزایش بازدهی مطالعه

نویسنده: مهندس عباس امینی، مشاور ارشد نکته زیست

برای اطلاعات بیشتر در مورد طرح‌های مشاوره‌ای ما به لینک زیر مراجعه کنید:

مشاوره و برنامه‌ریزی کنکور 

  روح اله ابوالحسنی

  همیشه آرزو داشتم بعد از کنکور، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  پرفروش‌ترین محصولات

  محصولاتی که بهترین بازخورد را داشته‌اند

  پیشنهاد ‌‌ امروز

  اگر می‌خواهید زیست کنکور را فراموش نکنید، استفاده از فلش کارت‌های زیست با جعبه لایتنر، بهترین و سریع‌ترین راه حل ممکن است.

  مشاهده