چگونه خلاصه نویسی کنیم؟
چگونه خلاصه نویسی کنیم؟
10 امتیاز 5 ستاره (94%)

چگونه خلاصه نویسی کنیم؟
۱۰ امتیاز ۵ ستاره (۹۴%)

چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

یکی از کلیدی ترین اصول موفقیت در کنکور خلاصه نویسی می‌باشد که هر داوطلبی برای تضمین موفقیت خود باید از این عامل استفاده کند. مهم نیست در کجای برنامه مطالعاتی خود هستید و تاکنون دروس مطالعه شده را خلاصه نویسی کرده اید یا خیر؟ از این جای برنامه مطالعاتی هر آنچه را مطالعه میکنید (به خصوص دروس محاسباتی) خلاصه نویسی کنید.

متاسفانه بسیاری از داوطلبان کنکور با این دلیل که خلاصه نویسی وقت گیر است، این شاه کلید موفقیت را کنار گذاشته و به مطالعه و تست زنی سطحی خود در  دروس مختلف ادامه میدهند.

خلاصه نویسی مزایای بی‌نظیری دارد که در زیر ابتدا به بررسی این مزایا می پرداختم و در ادامه روشی برای خلاصه نویسی معرفی می‌کنیم.

مزایای خلاصه نویسی:

  • افزایش بازدهی در مطالعه
  •  مطالعه مفهومی
  • افزایش دفعات مرور
  • تسریع در مرور مطالب
  • حذف مطالب غیر ضروری و تمرکز روی مطالب اصلی
  • کمک به یک جمع بندی
  • دسته بندی منظم مطالب در ذهن

این موارد جزو مزایای اصلی خلاصه نویسی هستند که توصیه می‌شود برای دروس اصلی مخصوصا ریاضی و فیزیک حتما انجام شود.

روش خلاصه نویسی

ابتدا مبحث مورد نظر رو یک بار مطالعه کلی می‌کنید یعنی فقط به عناوین دقت می‌کنید و یک روخوانی انجام می‌دهید ، هدف از این کار آشنایی کلی با نوع مبحث می‌باشد ، سپس یک مطالعه شمرده و عمیق انجام می‌دهید و در این مطالعه بخش هایی که به نظر شما مهم و کلیدی هست را با خط کشیدن در زیر آن و یا های لایت کردن نشان دار می‌کنید.

مشاهده
نقش خواب صحیح در پیشرفت تحصیلی کنکوری ها

بعد از اتمام این بخش و علامت زدن اولیه، بعد از ۲۴ ساعت مبحث مورد مطالعه را تست زنی می‌کنید ، در این تست زنی بهتر است از سوالات کنکور سال های قبل استفاده شود تا نقاط ضعف و قوت شما به طرز بهینه تری مشخص شود.

بعد از تست زنی دوباره مبحث را مرور کنید و با توجه به تست هایی که زده اید، و همچنین پاسخ های درست یا غلط خود نکات تست ها را مشخص کرده و سپس تمام مطالب مهم که نوشته اید و یا علامت دار شده اند را در برگه تمیز و یا دفتر خلاصه نویسی، با نظم و ترتیب قابل فهمی یادداشت کنید.

البته باید توجه داشت که برای خلاصه نویسی، نباید عینا به سبک کتاب مطالب را عنوان کرد، بلکه باید هر مطلب را به زبان خود و با هر روشی که تست ها را حل می‌کنید دسته بندی و خلاصه نویسی کنید.

تبریک می‌گویم شما توانستید یک خلاصه ارزشمند از یک مبحث رو یاد داشت کنید که در دفعات بعد بجای مطالعه کل مبحث با مرور این مطالب با سرعت و بازدهی بهتری مطالب را مرور کنید.حال در دفعات بعدی مطالعه این یادداشت ها میتوانید نکات کلیدی تر را های لایت کنید، همچنین میتوانید نکات کنکور های آزمایشی و یا تست هایی را که در مرورهای دیگر حل می‌کنید را به این مطالب اضافه کنید. در آخر توصیه میکنم حتما به کانال آپارات ما هم سر بزنید و با دیدن کلیپ‌های آموزشی و مشاوره‌ای، سطح تحصیلی خود را ارتقا دهید

نویسنده: مهندس عباس امینی، مشاور ارشد نکته زیست

مشاهده
چگونه یک منبع کامل برای مرورهای خود ایجاد کنیم؟

برای اطلاعات بیشتر در مورد طرح‌های مشاوره‌ای ما به لینک زیر مراجعه کنید:

مشاوره و برنامه‌ریزی کنکور 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

روح اله ابوالحسنی

همیشه آرزو داشتم بعد از کنکور، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 5

avatar
1 نظرات
4 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
4 نویسندگان دیدگاه
روح اله ابوالحسنیزینب کوتیروح اله ابوالحسنیBafrin آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
Bafrin
مهمان
Bafrin

سلام خسته نباشیدببخشیدمن خلاصه نویسی زیست واسم خیلی سوال شده من اصلانمیتونم خلاصه نویسی کنم چون تموم مطالبش ب نظرمن مهمه من موقع خوندنش همه رونکته ب نکته میخونم چطورمیتونم خلاصه نویسی کنم؟من یه دفتردارم که وقتی فیلم های اموزشی میبینم چیزایی که دبیرتوتخته مینویسه رویادداشت میکنم یعنی این خلاصه نویسیه؟

جدیدترین محصولات