دانلود پادکست (فایل صوتی) رایگان زیست شناسی کنکور دانلود رایگان

آیا مطالعه دقیق مطالب نیاز به مطالعه آرام دارد؟

مطالعه_دقیق_مطالعه_آرام
  مشاوره کنکور, مقالات   زمان مطالعه دقیقه  10 / 09 / 1397

آیا مطالعه دقیق مطالب نیاز به مطالعه آرام دارد؟

یکی از دلایلی که سبب می شود داوطلبان به برنامه خود نرسند و از برنامه های مطالعاتی خود عقب بیفتند، کند خوانی است.

وجود دو تصور غلط سبب می شود داوطلبان دروس را با سرعتی کمتر از حد معمول مطالعه نمایند:

۱-تصور غلط اول این است که یادگیری دقیق مطالب نیاز به مطالعه آرام دارد. در صورتیکه اگر سرعت مطالعه از حدی کمتر شود، ذهن دچار بی دقتی و عدم تمرکز می‌شود.

۲- تصور غلط دوم این است که برای موفقیت در آزمون سراسری یادگیری تمامی جزئیات الزامی است. در صورتی‌که اگر داوطلبان در مطالعه جزئیات وسواس داشته باشند، به دلیل مطالعه ۲۰% از یک مبحث ۸۰% موارد مهم را از دست می دهند.

حال چگونه با این دو تصور غلط در مطالعه خود مقابله کنیم؟

تصور غلط اول داوطلبان این بود که  یادگیری دقیق مطالب نیاز به مطالعه آرام دارد. در صورتیکه اگر سرعت مطالعه از حدی کمتر شود، ذهن دچار بی دقتی و عدم تمرکز می شود.

به این نکته باید توجه شود که یادگیری مطلوب نیازمند تمرکز است و اگر سرعت شما از سرعت مطالعه مطلوب کمتر باشد، تمرکز شما کاهش پیدا می کند و نمی توانید مطالعه با کیفیتی داشته باشید.

بنابراین برای یادگیری مطلوب باید با سرعت مطلوب  (که در افراد مختلف، متفاوت است) مطالعه کرد و افزایش سرعت مطالعه نباید سبب نگرانی از کاهش یادگیری شود.

تصور غلط دوم داوطلبان این بود که  برای موفقیت در آزمون سراسری یادگیری تمامی جزئیات الزامی است. در صورتیکه اگر داوطلبان در مطالعه جزئیات وسواس داشته باشند، به دلیل مطالعه ۲۰% از یک مبحث ۸۰% موارد مهم را از دست می دهند.

بسیاری از داوطلبان نگران هستند که در صورتیکه سرعت مطالعه خود را افزایش دهند نمی توانند تمامی مطالب را یاد بگیرند.

حتماً می‌دانید که برای کسب یک رتبه ۳ رقمی باید میانگین درصد های شما ۷۰% باشد پس حتی اگر بخشی از مطالب جزیی را سهوا یاد نگیرید باز هم به هدف بلند مدت شما لطمه‌ای وارد نمی‌شود.

بنابراین متوجه شدید که نباید نگران افزایش سرعت مطالعه خود باشید، چون تکرار ۸۰% مطالب بسیار مهم‌تر از یادگیری بدون تکرار ۱۰۰% مطالب است

متاسفانه بسیاری از داوطلبان برای یادگیری و مطالعه تمامی جزئیات سرعت مطالعه خود را بسیار کاهش می دهند، این مسئله سبب می شود به خاطر مطالعه ۲۰% مطالب فرصت مرور ۸۰% مطالب گرفته شود.

اما سوالی که در این جا مطرح می شود این است که در نهایت باید با ۲۰% مطالبی که به دلیل افزایش سرعت مطالعه به خوبی خوانده نشده است چه می توان کرد؟

پاسخ این است که اگر این مطالب جز مطالب مهم در آزمون سراسری باشد: در تست های آموزشی، دوره های جمع بندی، آزمون های آزمایشی و…. با این مطالب مواجه خواهید شد .

اما اگر این مطالب جزو مطالب مهم در آزمون سراسری نباشد، چیزی را از دست نداده اید.بنابراین نیاز به نگرانی نیست و شما می توانید با مرور مطالب و تکرار آن ها به موفقیت در آزمون سراسری دست پیدا کنید.

در آخر توصیه میکنم حتما به کانال آپارات ما هم سر بزنید و با دیدن کلیپ‌های آموزشی و مشاوره‌ای، سطح تحصیلی خود را ارتقا دهید و همچنین برای افزایش بازدهی مطالعه خود به لیک زیر مراجعه کنید:

۱۰ روش افزایش بازدهی مطالعه

نویسنده: مهندس عباس امینی، مشاور ارشد نکته زیست

برای اطلاعات بیشتر در مورد طرح‌های مشاوره‌ای ما به لینک زیر مراجعه کنید:

مشاوره و برنامه‌ریزی کنکور 

  روح اله ابوالحسنی

  همیشه آرزو داشتم بعد از کنکور، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  یک نظر در “آیا مطالعه دقیق مطالب نیاز به مطالعه آرام دارد؟

  پرفروش‌ترین محصولات

  محصولاتی که بهترین بازخورد را داشته‌اند

  پیشنهاد ‌‌ امروز

  اگر می‌خواهید زیست کنکور را فراموش نکنید، استفاده از فلش کارت‌های زیست با جعبه لایتنر، بهترین و سریع‌ترین راه حل ممکن است.

  مشاهده