دانلود پادکست (فایل صوتی) رایگان زیست شناسی کنکور دانلود رایگان

در کدوم آزمون شرکت کنیم؟

best exam
  ریاضی و فیزیک   زمان مطالعه دقیقه  27 / 02 / 1398

در کدوم آزمون شرکت کنیم؟

یکیاز مهمترین اقدامات برای نتیجه گیری در کنکور شرکت در آزمون آزمایشی است. تقریبا همه رتبه های خوب کنکور در تمام رشته ها در آزمون های بزرگ کشوری شرکت کردن. بزرگترین و معروف ترین آزمون ها ، قلمچی (کانون فرهنگی آموزش) ، گزینه ۲ ، گاج و سنجش هستند. در این مقاله میخواهیم با هم این آزمون هارو بررسی کنیم و این بررسی رو از چهار منظر ، شباهت سوالات با کنکور ، جامعه آماری ، برنامه آزمون ها و کارنامه آزمون ها با هم مقایسه کنیم .

شباهت سوال های آزمون ها با سوالات کنکور

همه موسسات تقریبا روی تشابه سوالاتشون با کنکور مانور میدن و یک درصدی رو برای هر درس معرفی میکنن. این ارقام چیزی جز فریب دانشآموزان نیست چون این درصد تشابه توی تیپ سوالات کنکور هست . مثلا برای درس ریاضی و برای مبحث تابع تعداد سوالات و تیپسوالاتی که خواهد اومد تقریبا مشخصه و این هم با بررسی تعداد و تیپ های سال های گذشته روند ها رو بررسی میکنن و یک تقریبی مشخص میکنن. این کار رو خودتون هم میتونید انجام بدید پس خیلی روی این آمار ها و درصد های تشابه تکیه نکنید. به طور کلی سوالات گزینه دو و گاج بیشترین شباهت را به کنکور دارند. سوالات قلمچی بیشتر دارند به سوالات با ایده های نو میرود. عموما بالاتر از سطح کنکور است. این از نظر من نقطه ضعف است برای آزمونی که قرار است شبیه ساز کنکور باشد. سنجش هم سولاتش معمولیه گاهی شبیه هست گاهی هم خیر ولی در کل سوالاتش نرماله .

جامعه آماری

یکی از مهمترین ویژگی های آزمون بالا بودن جامعه آماریه که شما بتونید جایگاه حدودی خودتون رو در بین داوطلبان کنکور بفهمید. قلمچی به دلیل قدمت بیشتر بیشترین جامعه آماری کشور رو داره . بعد از قلمچی گزینه دو بیشترین جامعه آماری رو داره و برای جبران کمتر بودن جامعه آماری خودش ویژگی مقایسه شدن درصدهای خام هر داوطلب در جامعه آماری کنکور سال گذشته به آزمون‌های خود اضافه کرده است. یعنی درصدای شما رو با درصدای نفرات کنکور های سال قبل مقیسه میکنه. گاج شاید کمترین جامعه آماری را داشته باشد که این هم بدلیل نوپا بودن مجموعه است. آزمون های سنجش معمولا در طول سال جامعه آماری کمی دارد و معمولا دانش آموزا از آزمون های دیگه استفاده میکنن اما در آزمون های جامع داستان فرق میکنه و تقریبا همه در این آزمون ها شرکت میکنن و رتبه شما تقریبا همون رتبه کنکوره با ۵۰۰ ۶۰۰ تا اختلاف. پس ترجیحا آزمون های جامع سنجش رو شرکت کنید.

برنامه آزمون ها:

شاید یکی از مهمترین مزیت های قلم چی برنامه راهبردی این آزمون باشه که خیلی دقیق همه مباحث در بر گرفته میشن و چندین بار مرور میشن و همچنین پنجره هایی برای جبران عقب افتادگی های دانش آموزان در نظر گرفته شده . گزینه دو هم برنامه راهبردیه خوبی داره اما بیشتر تاکیدش در طول سال روی دروس دوازدهمه که شاید از تابستان تا کنکور خیلی خوب روی پایه مانور نداده باشه. در این زمینه گاج و سنجش ضعیف هستن. گاج و قلمچی هر دو هفته یکبار و گزینه دو هر سه هفته یکبار آزمون برگزار میکنند اما آزمون های سنجش در فواصل زمانی مشخصی برگزار نمیشن و بهتره که دانش آموزا سراغ آزمون های در حین سال سنجش نرن.

 

کارنامه ها

کارنامه های آزمون قلمچی بعد از ظهر روز آزمون بر روی سایت قرار میگیره و درصد و تراز ها و نمودار ها پیشرفت تحصیلی و تعادل مطالعاتی رو در برمیگیره. بخاطر جامعه آماری زیادی که داره تراز های قلمچی نسبت به سایر رقبا قابل اعتمادتر هست. گزینه دو در بحث کارنامه بسیار قوی کار کرده و کارنامه های متعددی به شما ارائه میکنه که خیلی کاربردی هستن و کاملا میتونن توی تحلیل آزمون برای شناسایی نقط قوت و ضعفتون کمکتون کنن. گاج هم تعدادی کارنامه مختلف برای داوطلبان صادر میکنه و به طور کلی از نظر کارنامه در وضع مناسبی قرار داره و اما سنجش ، تنها موسسه ای که در روز آزمون برای شما کارنامه ای صادر نمیکنه و در این بخش بسیار ضعیف عمل کرده است.

توصیه من با توجه به شرایط فعلی به دانش آموزان خودم آزمون قلمچی هستش و در رده بعدی آزمون گزینه دو و حتما فقط آزمون های جامع سنجش رو هم در کنار یکی از این دو آزمون شرکت کنید.

 

دوستدار شما عزیزان، احسان معینی نژاد

  روح اله ابوالحسنی

  همیشه آرزو داشتم بعد از کنکور، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  3 نظر در “در کدوم آزمون شرکت کنیم؟

  1. پینگ بک: راهکارهای مدیریت زمان در شبکه های اجتماعی – آموزش ریاضی و فیزیک کنکور

  پرفروش‌ترین محصولات

  محصولاتی که بهترین بازخورد را داشته‌اند

  پیشنهاد ‌‌ امروز

  در این کتاب 90 صفحه‌ای به شما روش‌هایی را آموزش خواهم داد که بدون افزایش ساعت مطالعه، به رتبه و تراز بهتری برسید! اگر به دنبال قبولی پزشکی هستید، حتماً این کتاب را مطالعه کنید...

  مشاهده