چگونه در فیزیک کنکور تجربی موفق شویم؟

فیزیک- کنکور
  مشاوره کنکور, مقالات   زمان مطالعه دقیقه  05 / 09 / 1397

چگونه در فیزیک کنکور تجربی موفق شویم؟

بسیاری از داوطلبین کنکور تجربی، این گونه استدلال می کنند که باید توجه دوچندان روی زیست و شیمی داشته باشند و از  دروس محاسباتی مثل ریاضی و فیزیک غافل شوند؛ و وقتی هم که از آنها دلیل این استدلالشان را می پرسی می‌گویند اگر ما حوصله ی محاسبه را داشتیم که تجربی را انتخاب نمی کردیم! ولی اگر شما خوانندگان مقاله هم واقعا چنین فکری در سر دارید،قبولی در رشته های برتر و دانشگاه دلخواهتان را از سر بیرون کنید.

فیزیک- کنکور

درصد فیزیک در کنکور تجربی بسیار تعیین کننده است و باید حتما برنامه ریزیتان را طوری تنظیم کنید که در کنار دروس مهم‌تر اختصاصی مثل زیست و شیمی، توجه کافی به این درس را هم داشته باشید…. فیزیک در بعضی از فصول واقعا بدقلق است ولی فصل های ساده زیادی هم دارد که اگر سعی کنید در آنها قوی شوید،به جرئت می‌توانید به درصد حداقل ۵٠ در کنکور نهایی برسید.

مطالبی را که اکنون توضیح می دهم، بیشتر برای دانش آموزان فارغ التحصیل کاربرد دارد ولی با توجه به مشابه بودن کتاب‌ها و اکثر مطالب نظام جدید با نظام قدیم،برای شما دهم، یازدهم و دوازدهمی ها هم مفید است. فصولی مثل سینماتیک (حرکت شناسی) و دینامیک به شدت حجیم بوده و با یک روز و یک هفته مطالعه،نمی شود در آنها به مهارت رسید…. در کتاب های معروف موجود در بازار برای هرکدام حدود ۶٠٠ تست وجود دارد و از جمله فصولی هستند که با خواندن درسنامه صرف، نمی شود به تست های آنها در کنکور که تعداد زیادی از سوالات را به خود اختصاص می دهند،پاسخ داد….

بهترین کتاب هایی که برای این فصول وجود دارد، گاج نقره ای و خیلی سبز هستند….بهتر است از همان ابتدا کتاب های جامع این انتشارات را کار کنید که تست های کنکور را هم به طور کامل در ضمن تست های تالیفی آورده اند و دانش آموز می تواند با بررسی پاسخنامه تشریحی آنها، به آمادگی نزدیک به ١٠٠٪ برسد. کتاب نشر الگو هم در این فصول قوی عمل کرده و تست های منتخب آزمون های آزمایشی نظیر قلم‌چی و گزینه دو را هم آورده ولی بعضی تست های تالیفی اش، به شدت سخت و فراتر از سطح کنکور هستند…. برای درسنامه هم سعی کنید درسنامه همین کتاب ها را پیش از تست زنی مطالعه کنید ولی احتمالا پیش از تست زنی خودتان برحسب نیاز، درسنامه ای را که از اساتید مدرسه یا کلاس های جانبی خارج از مدرسه را دارید، می خوانید ولی از آنجایی که ما از این موضوع اطلاع کافی نداریم که آن استاد در حد مدرسه کار می کند یا کنکور، پیشنهاد من مطالعه همان درسنامه های کتاب های تست است و اگر حس می کنید این کار برایتان دشوار است،سعی کنید اول از همه، درسنامه مربوطه را از کتاب گاج سبز سیر تا پیاز بخوانید…. فصولی مثل موج و نوسان و صوت و فصول انتهایی پیش۲ ، بسیار ساده و کم حجم هستند ولی در مجموع علی رغم حجم کمشان، ٧ الی ٨ تست را در کنکور به خود اختصاص می‌دهند که با مطالعه دقیق آنها،حتما می توانید به آنها پاسخ دهید…

باید این نکته را حتما مد نظر داشته باشید که با فقط یک بار تست زدن ، نمی شود به مهارت کافی رسید و مهم تر از همه، فرمول های فیزیک به شدت فرار هستند و باید بصورت مداوم مطالعه شوند؛ پیشنهاد من در این موضوع این است که حتما بصورت خلاصه نویسی، فرمول ها را به تفکیک مبحث یادداشت کنید و یا از کتاب های جیبی مهر و ماه استفاده کنید،البته ممکن است حس کنید که این گونه برایتان مفیدتر است که بجای خلاصه نویسی، یک بار دیگر جزوه استاد یا درسنامه کتاب را بخوانید.

فیزیک کنکور

فصل هایی مثل نور و بازتاب و شکست نور،که حدود ٣ الی ۴ سوال را به خود اختصاص می دهند،نیازمند توجهی ویژه هستند چون به راحتی با یک دور تست زدن می توانید خودتان را از بقیه ١٠٪ جلو بیندازید! اگر سوالات این مباحث را در سال های گذشته کنکور بررسی کنید، متوجه می شوید که تیپ بندی خاصی دارند و هر سال سوالاتی با ظاهر خاص ولی با همان راه حل تکرار می شوند و براحتی می توانید مدل تست های سال های بعد کنکور را هم پیش بینی کنید! فقط کافی است تست های این مباحث را از خیلی سبز پایه بزنید که حدود ۶٠٠ تست دارد؛ البته نگران نباشید چون خیلی سریع در آن پیشرفت خواهید کرد و سرعت تست زنیتان به قدری در نور و بازتاب بالا خواهد رفت که خودتان هم تعجب می کنید.

 

فیزیک- کنکور

ولی برای فصولی مثل الکتریسیته ساکن و جاری وضع فرق می کند؛جدای اینکه هر کدام از این دو فصل به شدت فرمول محور هستند و تیپ سوالاتشان اصلا قابل پیش بینی نیست، وقتی در کنار هم قرار می گیرند باعث می شوند فرمول هایشان را با هم قاطی کنید! بهترین کاری که به نظر من وجود دارد، این است که اول سعی کنید در هر کدام از این فصول به طور مجزا به مهارت برسید و حتما تست های زیادی را از هر کدام کار کنید) بهترین کتاب موجود برای این فصل ها نشرالگو است( بعد سعی کنید بصورت موازی با هم ازین فصول تست بزنید:مثلا به ازای هر۵٠ تست از ساکن، ۵٠ تست از جاری هم کار کنید…..این طوری باعث می شود فرمول ها را هم با هم قاطی نکنید .

در مقاله های بعدی سعی خواهم کرد با جزییات بیشتری راجع به فصول توضیح دهم.

در آخر توصیه میکنم حتما به کانال آپارات ما هم سر بزنید و با دیدن کلیپ‌های آموزشی و مشاوره‌ای، سطح تحصیلی خود را ارتقا دهید.

نویسنده: دکتر آرمان سلیمانی،برنامه ریز کنکور و مشاور گروه نکته زیست

برای اطلاعات بیشتر در مورد طرح‌های مشاوره‌ای ما به لینک زیر مراجعه کنید:

مشاوره و برنامه‌ریزی کنکور 

  روح اله ابوالحسنی

  همیشه آرزو داشتم بعد از کنکور، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  *

  code

  2 نظر در “چگونه در فیزیک کنکور تجربی موفق شویم؟

  1. مریم می گوید :

   سلام وقتتون بخیر برای فیزیک اگه فقط تست های کنکور ۵ سال اخیر رو مسلط شیم توی کنکورتجربی چند درصد سوالاتو میتونیم پاسخ بدیم؟

   • روح اله ابوالحسنی می گوید :

    ۵ سال اخیر کافی نیست و به یک درصد متوسط شما رو میرسونه نه عالی
    موفق باشید ?

  پرفروش‌ترین محصولات

  محصولاتی که بهترین بازخورد را داشته‌اند

  پیشنهاد ‌‌ امروز

  اگر می‌خواهید زیست کنکور را فراموش نکنید، استفاده از فلش کارت‌های زیست با جعبه لایتنر، بهترین و سریع‌ترین راه حل ممکن است.

  مشاهده