چگونه در فیزیک کنکور تجربی موفق شویم؟
چگونه در فیزیک کنکور تجربی موفق شویم؟
1 امتیاز 5 ستاره (100%)

چگونه در فیزیک کنکور تجربی موفق شویم؟
1 امتیاز 5 ستاره (100%)

چگونه در فیزیک کنکور تجربی موفق شویم؟

بسياري از داوطلبين كنكور تجربي، اين گونه استدلال مي كنند كه بايد توجه دوچندان روي زيست و شيمي داشته باشند و از  دروس محاسباتي مثل رياضي و فيزيك غافل شوند؛ و وقتي هم كه از آنها دليل اين استدلالشان را مي پرسي مي‌گويند اگر ما حوصله ي محاسبه را داشتيم كه تجربي را انتخاب نمي كرديم! ولي اگر شما خوانندگان مقاله هم واقعا چنين فكري در سر داريد،قبولي در رشته هاي برتر و دانشگاه دلخواهتان را از سر بيرون كنيد.

فیزیک- کنکور

درصد فيزيك در كنكور تجربی بسيار تعيين كننده است و بايد حتما برنامه ريزيتان را طوري تنظيم كنيد كه در كنار دروس مهم‌تر اختصاصي مثل زيست و شيمي، توجه كافي به اين درس را هم داشته باشيد…. فيزيك در بعضي از فصول واقعا بدقلق است ولي فصل هاي ساده زيادي هم دارد كه اگر سعي كنيد در آنها قوي شويد،به جرئت مي‌توانید به درصد حداقل ٥٠ در كنكور نهايي برسيد.

مطالبي را كه اكنون توضيح مي دهم، بيشتر براي دانش آموزان فارغ التحصيل كاربرد دارد ولي با توجه به مشابه بودن كتاب‌ها و اكثر مطالب نظام جديد با نظام قديم،براي شما دهم، يازدهم و دوازدهمي ها هم مفيد است. فصولي مثل سينماتيك (حركت شناسي) و ديناميك به شدت حجيم بوده و با يك روز و يك هفته مطالعه،نمي شود در آنها به مهارت رسيد…. در كتاب هاي معروف موجود در بازار براي هركدام حدود ٦٠٠ تست وجود دارد و از جمله فصولي هستند كه با خواندن درسنامه صرف، نمي شود به تست هاي آنها در كنكور كه تعداد زيادي از سوالات را به خود اختصاص مي دهند،پاسخ داد….

مشاهده
دور بریزید!!!

بهترين كتاب هايي كه براي اين فصول وجود دارد، گاج نقره ای و خیلی سبز هستند….بهتر است از همان ابتدا كتاب هاي جامع اين انتشارات را كار كنيد كه تست هاي كنكور را هم به طور كامل در ضمن تست هاي تاليفي آورده اند و دانش آموز مي تواند با بررسي پاسخنامه تشريحي آنها، به آمادگي نزديك به ١٠٠٪ برسد. كتاب نشر الگو هم در اين فصول قوي عمل كرده و تست هاي منتخب آزمون هاي آزمايشي نظير قلم‌چي و گزينه دو را هم آورده ولي بعضي تست هاي تاليفي اش، به شدت سخت و فراتر از سطح كنكور هستند…. براي درسنامه هم سعي كنيد درسنامه همين كتاب ها را پيش از تست زني مطالعه كنيد ولي احتمالا پيش از تست زني خودتان برحسب نياز، درسنامه اي را كه از اساتيد مدرسه يا كلاس هاي جانبي خارج از مدرسه را داريد، مي خوانيد ولي از آنجايي كه ما از اين موضوع اطلاع كافي نداريم كه آن استاد در حد مدرسه كار مي كند يا كنكور، پيشنهاد من مطالعه همان درسنامه هاي كتاب هاي تست است و اگر حس مي كنيد اين كار برايتان دشوار است،سعي كنيد اول از همه، درسنامه مربوطه را از كتاب گاج سبز سير تا پياز بخوانيد…. فصولي مثل موج و نوسان و صوت و فصول انتهايي پيش2 ، بسيار ساده و كم حجم هستند ولي در مجموع علي رغم حجم كمشان، ٧ الي ٨ تست را در كنكور به خود اختصاص مي‌دهند كه با مطالعه دقيق آنها،حتما مي توانيد به آنها پاسخ دهيد…

بايد اين نكته را حتما مد نظر داشته باشيد كه با فقط يك بار تست زدن ، نمي شود به مهارت كافي رسيد و مهم تر از همه، فرمول هاي فيزيك به شدت فرار هستند و بايد بصورت مداوم مطالعه شوند؛ پيشنهاد من در اين موضوع اين است كه حتما بصورت خلاصه نويسي، فرمول ها را به تفكيك مبحث يادداشت كنيد و يا از كتاب هاي جيبي مهر و ماه استفاده كنيد،البته ممكن است حس كنيد كه اين گونه برايتان مفيدتر است كه بجاي خلاصه نويسي، يك بار ديگر جزوه استاد يا درسنامه كتاب را بخوانيد.

مشاهده
غلبه بر خستگی در هنگام مطالعه

فیزیک کنکور

فصل هايي مثل نور و بازتاب و شكست نور،كه حدود ٣ الي ٤ سوال را به خود اختصاص مي دهند،نيازمند توجهي ويژه هستند چون به راحتي با يك دور تست زدن مي توانيد خودتان را از بقيه ١٠٪ جلو بيندازيد! اگر سوالات اين مباحث را در سال هاي گذشته كنكور بررسي كنيد، متوجه مي شويد كه تيپ بندي خاصي دارند و هر سال سوالاتي با ظاهر خاص ولي با همان راه حل تكرار مي شوند و براحتي مي توانيد مدل تست هاي سال هاي بعد كنكور را هم پيش بيني كنيد! فقط كافي است تست هاي اين مباحث را از خیلی سبز پایه بزنيد كه حدود ٦٠٠ تست دارد؛ البته نگران نباشيد چون خيلي سريع در آن پيشرفت خواهيد كرد و سرعت تست زنيتان به قدري در نور و بازتاب بالا خواهد رفت كه خودتان هم تعجب مي كنيد.

 

فیزیک- کنکور

ولي براي فصولي مثل الكتريسيته ساكن و جاري وضع فرق مي كند؛جداي اينكه هر كدام از اين دو فصل به شدت فرمول محور هستند و تيپ سوالاتشان اصلا قابل پيش بيني نيست، وقتي در كنار هم قرار مي گيرند باعث مي شوند فرمول هايشان را با هم قاطي كنيد! بهترين كاري كه به نظر من وجود دارد، اين است كه اول سعي كنيد در هر كدام از اين فصول به طور مجزا به مهارت برسيد و حتما تست هاي زيادي را از هر كدام كار كنيد) بهترين كتاب موجود براي اين فصل ها نشرالگو است( بعد سعي كنيد بصورت موازي با هم ازين فصول تست بزنيد:مثلا به ازاي هر٥٠ تست از ساكن، ٥٠ تست از جاري هم كار كنيد…..اين طوري باعث مي شود فرمول ها را هم با هم قاطي نكنيد .

مشاهده
چگونه آزمون های آزمایشی خود را تحلیل کنیم؟

در مقاله هاي بعدي سعي خواهم كرد با جزييات بيشتري راجع به فصول توضيح دهم.

در آخر توصیه میکنم حتما به کانال آپارات ما هم سر بزنید و با دیدن کلیپ‌های آموزشی و مشاوره‌ای، سطح تحصیلی خود را ارتقا دهید.

نویسنده: دكتر آرمان سليماني،برنامه ريز كنكور و مشاور گروه نكته زيست

برای اطلاعات بیشتر در مورد طرح‌های مشاوره‌ای ما به لینک زیر مراجعه کنید:

مشاوره و برنامه‌ریزی کنکور 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

روح اله ابوالحسنی

همیشه آرزو داشتم بعد از کنکورم، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید