کاربردی‌ترین راه برای از بین بردن وسواس مطالعاتی

از بین بردن وسواس مطالعاتی کنکور
  مشاوره   زمان مطالعه دقیقه  ۲۲ / ۰۵ / ۱۳۹۸

چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم؟

وسواس مطالعاتی باعث می شود که با وجود ساعت مطالعه بالا، بازده بسیار پایینی داشته باشیم و از برنامه راهبردی عقب بمانیم. برای غلبه بر وسواس مطالعاتی راهکارهای زیادی پیشنهاد می‌شود که به نظر من اکثرشان کاربردی نیستند.

خود من نیز در گیر این معضل بوده‌ام و بعد از آزمون و خطاهای مکرر متوجه شدم قوی ترین استراتژی برای مقابله با آن، هدف‌گذاری دقیق و کوچک است.

به عنوان مثال به خودتان بگویید که من باید این ۳ صفحه را در ۱۲ دقیقه مطالعه کنم و بعد از اتمام این زمان، اجازه بازگشت ندارم حتی اگر احساس می‌کنم مطالب را ناقص یاد گرفته ام. به زمان‌بندی تعیین شده مقید باشید و سعی کنید حتی یک ثانیه هم به آن اضافه نکنید.

برای مرورتان هم چنین مدلی را پیاده کنید. مثلا تعیین کنید که مرور این فصل زیست ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. ساعت را جلوی خودتان بگذارید و سرعت مطالعه را طوری تنظیم کنید که به محض پایان زمان، مرور شما به اتمام رسیده باشد. مهم نیست که چه حسی دارید! مهم این است که به هدف‌گذاری خود پایبند باشید.

اصلاح یک نگرش

یک نگرش بسیار غلط که وسواس مطالعاتی شما را افزایش می‌دهد، کمالگرایی است. به ندرت در این دنیا چیزی را پیدا می‌کنید که صد درصد کامل باشد. یادگیری شما نیز از این قاعده مستثنی نیست. شما نمی‌توانید همه چیز را صد در صد کامل یاد بگیرید و یا حفظ کنید.

رتبه های تک رقمی کنکور نیز میانگین درصدشان ۹۰ درصد است. پس اگر مطلبی را بالای ۸۰ درصد فرا گرفته‌اید وسواس به خرج ندهید و به مطالعه سایر مطالب بپردازید.

وسواس مطالعاتی در تضاد کامل با افزایش تراز

اگر کلیپ افزایش تراز قلم چی چه رازهایی دارد؟ را تماشا کرده باشید، توضیح داده‌ام که برای افزایش تراز باید درصدهای شما تا جای ممکن هم سطح باشد. وسواس مطالعاتی باعث می شود که شما وقت زیادی را برای یک درس بگذارید و از سایر دروس غافل بمانید. همین موضوع آسیب شدیدی به تراز شما وارد می کند. توصیه می کنم اگر این کلیپ را تماشا نکرده‌اید، حتما تا انتها ببینید:

 

اگر وسواس مطالعاتی شما بسیار شدید و غیرقابل کنترل است توصیه می‌کنم به یک روانپزشک یا روان‌شناس مراجعه کنید.

اگر شما هم راجع به غلبه بر وسواس مطالعاتی، راهکار جالبی دارید، زیر همین نظرتان را بنویسید.

توصیه می‌کنم به مقالات زیر نیز سر بزنید:

برای دریافت مطالب کنکوری بیشتر، عضو کانال تلگرام زیست کنکور و پیج اینستاگرام زیست ما بشوید و برای تماشای کلیپ های آموزشی به کانال آپارات مانیز مراجعه کنید.

دوستدار شما عزیزان، روح الله ابوالحسنی، مدرس و مشاور کنکور تجربی

  روح اله ابوالحسنی

  همیشه آرزو داشتم بعد از کنکور، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

  درباره این مطلب نظر دهید !

  پرفروش‌ترین محصولات

  محصولاتی که بهترین بازخورد را داشته‌اند

  پیشنهاد ‌‌ امروز

  در این ویدئوی 35 دقیقه‌ای، 6 اصل بسیار مهم را در مطالعه زیست توضیح داده‌ام؛ اصولی که من و سایر رتبه‌های برتر از آن استفاده میکنیم.

  مشاهده