چگونه کنکور امتحان دهیم؟

چگونه کنکور امتحان دهیم؟
  مشاوره کنکور, مقالات   زمان مطالعه دقیقه  04 / 01 / 1398

چگونه کنکور امتحان دهیم؟

آیا دروس را به ترتیب دفترچه سوالات پاسخ دهیم؟ 

یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از داوطلبان دا درگیر خود می‌کند این است که آیا سوالات آزمون را به همان ترتیبی که در دفترچه آمده است پاسخ دهند و یا راهکار دیگری به کار ببرند؟ داوطلب سوال می‌کند: آیا توصیه می‌شود که ترتیب دروس دفترچه را تغییر دهیم یا به همان ترتیب دفترچه پاسخ دهیم؟

نظر ما این است که بهتر است، ترتیب سوالات دفترچه های آزمون را رعایت کنید. اما اگر فکر می کنید ترتیب دیگری برای شما بهتر است حداقل آن را در پنج آزمون آزمایشی امتحان کنید.

به طور مثال اگر شما حس می‌کنید که در درس زبان مهارت فوق العاده ای دارید کنکور را با درس زبان شروع کنید زیرا این کار باعث افزایش اعتماد به نفس و حفظ روحیه شما می‌شود و باعث می‌شود در دروس دیگر نیز باردهی بیشتری داشته باشید. البته توجه داشته باشید که این بدان معنا نیست که اگر شما در درسی ضعیف هستید آن درس آخرین درس شما باشد. و توجه به این جزئیات در ترتیب بندی دروس نیازمند مشورت با مشاورین و تمرین‌های شما می‌باشد.

در این میان نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که چینش دروس در دفترچه آزمون سراسری اتفاقی نیست به طور مثال در دفترچه عمومی دروس زبان عربی و زبان انگلیسی به عنوان درس دوم و چهارم برگزیده شده اند. چرا که انتقال بی درنگ از یک زبان خارجی به زبان خارجی دیگر کار دشواری است و اگر شما بخواهید به این دو درس به صورت پی در پی جواب دهید، سطح عملکرد و بازدهی شما  کاهش پیدا خواهد کرد.

تکنیک زمان‌های نقصانی چقدر به ما کمک می‌کند؟! 

موضوع دیگری که در جلسه آزمون می‌تواند به شما کمک کند، تکنیک زمان های نقصانی است، این تکنیک به شما کمک می کند تا در جلسات آزمون بتوانید زمان خود را مدیریت کنید. برای این کار از زمان پاسخگویی به سوالات هر درس کمی کم کنید تا زمانی برای مرور در انتهای آزمون ایجاد شود .برای مثال در دروس عمومی، زمان نقصانی هر درس را ١۵ دقیقه قرار داده، تا در نهایت ١۵ دقیقه زمان اضافه برای مرور و بالا بردن درصدهای خود داشته باشید.

البته اینکه از زمان هر درس چه میزان کم کنید برعهده شما است و به توانایی های شما مربوط می شود اما مهم این است که در پایان آزمون حدود ١٠ الی ٢٠ دقیقه در دروس عمومی و ٢۵ الی ۴٠ دقیقه در دروس اختصاصی زمان مرور داشته باشید.

برای این کار زمان هر درس را در ابتدای همان درس نوشته و هر ده سوال یکبار شماره سوال و زمان خود را کنترل نمایید تا زمان را از دست ندهید.

سوالات وقت گیر (سوالاتی که راه حل آن ها طولانی است، سوالاتی که بین گزینه ها شک زیادی دارید، سوالات مبهم و….) را شناسایی کنید و دور آن ها دایره بکشید تا در زمان مرور به آن ها رسیدگی کنید. با انجام این روش شما می توانید سوالات ساده بسیاری را پیدا کرده و سریعا پاسخ دهید و درصد مورد نیاز خود را کسب کنید.

توجه کنید که در منزل نیز حتما از شیوه تست زنی زماندار استفاده نمایید. به دلیل اینکه تمرین تکنیک های هنر آزمون دادن نیازمند تمرین و تکرار فراوان است بنابراین حتما تست های زماندار را در برنامه مطالعاتی خود قرار دهید. در این شیوه تست زنی همانطور که درسایت و کانال گزینه دو به شما آموزش داده شد، سعی کنید تمام عوامل را شبیه سازی کنید تا بتوانید با تمرین آن ها، با کیفیت بیشتری در آزمون حاضر شوید.

نتیجه گیری

توصیه می‌شود تکنیک زمان های نقصانی را در اولویت کار خود قرار داده و با تمرین آن در تست های زماندار به مهارت های لازم در آزمون های آزمایشی و آزمون سراسری دست پیدا کنید. همچنین در صورتیکه نیاز به تغییر چینش دفترچه آزمون داشتید بهتر است حداقل آن را در پنج آزمون آزمایشی تمرین کنید تا بتوانید با بهترین تصمیم پیشروی کرده و موفق شوید.

در آخر توصیه میکنم حتما به کانال آپارات ما هم سر بزنید و با دیدن کلیپ‌های آموزشی و مشاوره‌ای، سطح تحصیلی خود را ارتقا دهید و همچنین برای افزایش بازدهی مطالعه خود به لیک زیر مراجعه کنید:

۱۰ روش افزایش بازدهی مطالعه

نویسنده: مهندس عباس امینی، مشاور ارشد نکته زیست

برای اطلاعات بیشتر در مورد طرح‌های مشاوره‌ای ما به لینک زیر مراجعه کنید:

مشاوره و برنامه‌ریزی کنکور

  روح اله ابوالحسنی

  همیشه آرزو داشتم بعد از کنکور، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  *

  code

  پرفروش‌ترین محصولات

  محصولاتی که بهترین بازخورد را داشته‌اند

  پیشنهاد ‌‌ امروز

  اگر می‌خواهید حفظیات شیمی کنکور را فراموش نکنید، استفاده از فلش کارت‌های شیمی با جعبه لایتنر، بهترین و سریع‌ترین راه حل ممکن است.

  مشاهده