روزی چند تست بزنیم تا پزشکی قبول شویم؟

برای قبولی کنکور روزی چند تست بزنیم؟
  مشاوره کنکور   زمان مطالعه 10 دقیقه  ۱۰ / ۱۲ / ۱۳۹۸

یکی از سوالات رایج کنکوری ها این است که تعداد تست روزانه نفرات برتر کنکور چقدر است؟ در فایل صوتی زیر توضیح داده ام که برای موفقیت برای موفقیت در کنکور و قبولی در رشته پزشکی، روزی چند تست بزنیم؟ این پادکست را حتما تا انتها گوش دهید:

برای موفقیت در کنکور روزی چند تست بزنیم؟

به‌ طورکلی باید بگویم که این گونه سوالات از پایه و اساس مشکل دارند! حالا شاید بپرسید چرا؟!

در ادامه این مقاله با دلیل و منطق پاسخ این سوال را خواهیم یافت.

با یک مثال ساده شروع می‌کنیم:

وقتی می‌گوییم امروز دویست تست زدیم، قطعا اولین سوالی که به ذهن یک شنونده هوشمند می‌رسد، این است که دویست تست چه درسی؟! دین و زندگی یا فیزیک؟!

 

روزی چند تست بزنیم تا پزشکی قبول شویم؟
روزانه چند تست بزنیم؟

بدون شک این دو باهم تفاوت‌های بسیاری دارند، چون اگر شما اندکی هم اهل تست زنی باشید، می‌دانید که مثلا به طور متوسط می‌توان یک تست دینی را در بیست ثانیه هم جواب داد و تحلیل و بررسی کرد و نکات آن را به خاطر سپرد، اما در درسی مانند فیزیک قطعا چنین چیزی ممکن نیست، شاید برای هر تست حداقل دو دقیقه زمان نیاز باشد! پس به این موضوع پی‌می‌بریم که درس با درس فرق دارد.

نکته قابل توجه دیگر این است که در هر درسی نیز مبحث با مبحث متفاوت است، یعنی اگر برای مثال در حال تست زدن درس ریاضی هستیم، اگر مبحث آمار و احتمال باشد، قطعا خیلی سریع‌تر جلو خواهیم رفت تا مبحث وقت‌گیری مثل هندسه! که امکان دارد مثلا هرسوال با  بررسی و حل دقیق آن و یادگیری نکاتش پانزده دقیقه زمان ببرد.

پس به طور کلی برای مثال ممکن است، چهار تست دین و زندگی را بتوانیم در یک دقیقه جواب بدهیم، ولی برای حل و بررسی چهار تست هندسه نیاز به نیم ساعت زمان داشته باشیم!

بنابراین سوالاتی مثل “برای قبولی و موفقیت در کنکور روزی چند تست بزنیم؟” یا “تعداد تست نفرات برتر کنکور چندتاست؟” پرسش‌هایی بسیار  سطحی و بی معنایی است!

نکته حائز اهمیت دیگر، این است که هدف‌مان از تست زنی باید عقلانی و درست باشد و این سوال را از خود بپرسیم که من اصلا تست می‌زنم که چه بشود؟!

  • روزی چند تست بزنیم؟دستم راه بیفتد؟
  • مطالب مرور شود؟
  • سرعتم بالا برود؟
  • تکنیک‌های جدیدی را پیدا کنم؟

یا نه صرفا شمار تست هایم بالا برود؟! که مسلما هدف پوچ و بی‌مفهومی است!

منظور این نیست که تست کم بزنیم! نه هرگز!

یا کسی که تعداد تست‌های بالایی در روز می‌زند، مطمئنا کیفیت تست زنی پایینی دارد و در کنکور نتیجه نمی‌گیرد! مطمئنا هرچقدر بیش‌تر تست بزنیم، دست‌مان روان‌تر می‌شود و این موضوع به سرعت ما سر جلسه کنکور کمک شایانی خواهد کرد، اما اگر بعد از زدن هرتست، آن را تحلیل و بررسی کنیم، کیفیت تست زنی‌مان بسیار بالا خواهد رفت که این موضوع از کمیت آن مهم‌تر است، درواقع منظور این است که کیفیت را فدای کمیت نکنیم و تست زنی با کمیت و کیفیت بالا، ایده آل‌ترین حالت ممکن است.

هدف اشتباه، تنها سبب هدر‌رفت زمان‌مان می‌شود! که در دوران کنکور ارزشمندترین سرمایه، زمان است. صرفا ثبت ساعت مطالعه بالا در دفتر برنامه‌ریزی و یا تعداد تست بالا با کیفیت پایین، اشتباه بزرگی است که ممکن است منجر به پشت کنکور ماندن شود!

بنابراین حواسمان باشد، فقط و فقط نتیجه‌گرا باشیم. یادمان باشد کنکور، خروجی چندین سال زحمت و سخت کوشی ماست، پس با انتخاب منابع نادرست و پیگیری افراد سودجو در فضای مجازی و دنبال کردن پرسش‌های بی مفهومی همچون اینکه با روزی چند تست و چند ساعت مطالعه، پزشکی قبول می‌شویم؟ انرژی و وقت‌مان را هدر ندهیم!

در انتهای توصیه می کنم به مطالب زیر هم سر بزنید:

برای دریافت مطالب کنکوری بیشتر، عضو کانال تلگرام زیست کنکور و پیج اینستاگرام زیست ما بشوید و برای تماشای کلیپ های آموزشی به کانال آپارات ما نیز مراجعه کنید.

اگر شما هم راجع به “تعداد تست‌های نفرات برتر کنکور ” نظری دارید، زیر همین پست بنویسید. قول می دهم تا جای ممکن پاسخ دهم.

دوستدار شما عزیزان، روح اله ابوالحسنی، فارغ التحصیل پزشکی از دانشگاه تهران

روح اله ابوالحسنی

همیشه آرزو داشتم بعد از کنکور، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

درباره این مطلب نظر دهید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظر در “روزی چند تست بزنیم تا پزشکی قبول شویم؟

پرفروش‌ترین محصولات

محصولاتی که بهترین بازخورد را داشته‌اند

پیشنهاد ‌‌ امروز

اگر می‌خواهید زیست کنکور را فراموش نکنید، استفاده از فلش کارت‌های زیست با جعبه لایتنر، بهترین و سریع‌ترین راه حل ممکن است.

مشاهده