بهترین زمان مطالعه روز است یا شب؟

بهترین زمان برای مطالعه شب یا روز
  مشاوره   زمان مطالعه 4 دقیقه  ۱۵ / ۰۸ / ۱۳۹۸

بهترین زمان مطالعه چه زمانی است؟ روز یا شب؟

بسیار از سوالات هستند که هیچ گاه قدیمی نمی شوند. بهترین زمان برای مطالعه، چه زمانی است؟ آیا بهتر است روز درس بخوانیم یا شب؟ این سوال یک جواب مطلق ندارد زیرا مطالعه در شب و روز هرکدام معایب و مزایای خودشان را دارند که در ادامه به تک تک آن ها اشاره می کنم.

۴ مزیت مطالعه در روزمطالعه در روز

 • انرژی بیشتر: بعد از یک خواب خوب و با کیفیت، شما انرژی و تمرکز بسیار زیادی برای مطالعه در طی روز دارید.
 • هماهنگی با جامعه: زندگی پیرامون با به نحوی تنظیم شده است که صبح همه شروع به کار می‌کنند و شب همه می‌خوابند. وقتی شما با جامعه خود هماهنگ باشید می‌توانید به کتابخانه بروید، حین خستگی در کتابخانه به کافه بروید و … . در صورتی که اگر شب زنده دار باشید به دلیلی تعطیلی اکثر مراکز نمی توانید از کتابخانه و … استفاده کنید.
 • در صورتی که سوالی برایتان پیش بیاید معلمان و دوستانتان در دسترس هستند و می‌توانید از آن ها کمک بگیرید.
 • نور طبیعی برای چشمان شما بهتر از نور مصنوعی مانند لامپ است. مطالعات نشان داده است که نور مصنوعی ریتم خواب انسان را مختل و کیفیت خواب را پایین می‌آورد.

۳ مزیت مطالعه در شبمطالعه در شب

 • مطالعه در سکوت و آرامش: همه ما بارها این موضوع را تجربه کرده ایم که بعد از نیمه شب چنان سکوتی حاکم است که حتی تیک تاک ساعت نیز به وضوح شنیده می‌شود. این سکوت و آراش شب یک فرصت بسیار عالی و مناسب برای مطالعه است.
 • بعد از نیمه شب، شبکه های اجتماعی خلوت می شوند و شما هر چقدر هم تلگرام و اینستاگرام خود را چک کنید، پیام و پست زیادی به چشمتان نمی‌خورد. دوستان نمی‌توانند با ارسال مطالب طنز و  … مزاحم تمرکز شما شوند.
 • افزایش خلاقیت: تحقیقات نشان داده است که ذهن انسان در هنگام شب خلاقیت بیشتری نسبت به روز دارد. همین موضوع باعث نگاه متفاوت شما به مطالب می شود.

پس متوجه شدیم که مطالعه در شب نیز مزایای خاص خودش را دارد. البته به نظر من با توجه به ریتم طبیعی بدن انسان، مطالعه در روز نسبت به شب ارجحیت دارد ولی هر کس با توجه به شرایط زندگی خودش، زمان بهینه را برای مطالعه انتخاب کند. مثلا اگر شما فردی هستید که به شبکه های اجتماعی اهمیت نمی دهید و فعالیت زیادی در آن ندارید، خلوتی شبکه های اجتماعی در نیمه شب برای شما مزیت خاصی حساب نمی شود.

یک مورد واقعی:

یکی از دوستان من در دوران دانشجویی، رتبه ۲۰ و خورده‌ای (دقیقشو یادم نیست 😉 ) کنکور سراسری بود. صبح ساعت ۱۲ ظهر از خواب بیدار می شد و تا ساعت ۱۲ شب مطالعه می کرد. از ساعت ۱۲ شب تا ۴ صبح نیز فیلم تماشا می کرد! ولی با اکثر دوستانم که صحبت می کنم، آن ها نیز مانند من زمان مطالعه‌شان در روز بود نه شب.

ولی اگر شما قصد دارید، در هنگام شب مطالعه کنید، برای شما ۵ توصیه مهم دارم.

۵ نکته برای مطالعه در شب:

 • ایجاد یک روال منظم: اگر شما تصمیم قطعی گرفته اید که در شب مطالعه کنید پس حتما آن را به صورت منظم انجام دهید. مثلا هر شب ساعت ۴ صبح بخوابید و ۱۲ ظهر بیدار شوید. توجه داشته باشید که مطالعه در شب به معنای بی نظمی نیست.
 • خواب و استراحت کافی: مطالعه در شب به معنای کم خوابی نیست. ساعت خواب نرمال بین ۷ الی ۹ ساعت است. شما نیز همین موضوع را رعایت کنید. خستگی و خواب آلودگی، بازده مطالعاتی شما را به شدت کاهش می دهد.
 • نور: از مطالعه در اتاق تاریک و کم نور پرهیز کنید. اتاق مطالعه خود را کامل روشن کنید تا چشم شما خسته و ذهن شما خواب آلود نشود. برای خوابیدن نیز اتاقتان را تاریک کنید و از چشم بند استفاده کنید تا کیفیت خواب شما افت نکند.
 • مدیریت زمان: در مطالعه هنگام شب نیز برنامه زمانی مناسب داشته باشید. بعد از هر ۴۵ دقیقه مطالعه، حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت کنید و طبق یک برنامه دقیق از زمان خود حداکثر استفاده را ببرید.
 • موسیقی: برای غلبه بر حس تنهایی و سکوت بیش از حد هنگام شب، از یک موزیک ملایم و با صدای کم حین مطالعه استفاده کنید. از آهنگ های غیر ملایم مانند رپ و … به هیچ وجه استفاده نکنید و از آهنگ های متعدد نیز استفاده نکنید. یک یا دو آهنگ ملایم را به صورت تکراری مدام پخش کنید به نحوی که ذهن شما درگیر آهنگ نشود.

این مقاله ترکیبی از ترجمه به روزترین مقالات خارجی و تجربه های خود بود. امیدوارم از مطالعه آن لذت برده باشید. در صورتی که شما هم نظری دارید، زیر همین پست بنویسید.

توصیه می کنم مقالات زیر را نیز مطالعه کنید:

برای تماشای کلیپ های آموزشی و مشاوره ای به کانال آپارات روح اله ابوالحسنی مراجعه کنید.

برای دریافت مطالب مشاوره ای صوتی و … عضو کانال تلگرام زیست کنکور ما شوید.

دوستدار شما عزیزان روح اله ابوالحسنی

 

  روح اله ابوالحسنی

  همیشه آرزو داشتم بعد از کنکور، رازهای موفقیتم را با دیگران به اشتراک بگذارم، آن آرزو اکنون «نکته زیست» نام دارد...

  درباره این مطلب نظر دهید !

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  پرفروش‌ترین محصولات

  محصولاتی که بهترین بازخورد را داشته‌اند

  پیشنهاد ‌‌ امروز

  اگر می‌خواهید زیست کنکور را فراموش نکنید، استفاده از فلش کارت‌های زیست با جعبه لایتنر، بهترین و سریع‌ترین راه حل ممکن است.

  مشاهده